Kopia Kopia 2Erasmus+ jest projektem dającym szansę osobom z całego świata na odbycie zagranicznego stażu zawodowego. Nasza szkoła od dawna w nim uczestniczy, a uczniowie rok w rok mają szansę poszerzyć dzięki niemu swoje kompetencje. Tak też było z tegoroczną grupą, która 23 maja rozpoczęła swój staż w niemieckim Friedrichshafen.

Ku jezioru

Nagłówek tylko częściowo odwołuje się do postapokaliptycznego serialu z platformy Netflix. Bohaterami naszej opowieści są uczniowie, nauczyciele oraz niestrudzeni kierowcy, którzy przez ponad 16 godzin pokonywali trudy dotarcia do miejscowości położonej nad Jeziorem Bodeńskim. Tak długa podróż autobusem dla każdego była ciężka i męcząca. Niektórzy dla zabicia czasu grali w gry, inni rozmawiali na ciekawe tematy, a i takich, którzy zdecydowali się na drzemkę nie brakowało. Na szczęście po drodze nie było korków, wypadków, ani innych nieprzyjemnych zdarzeń, które mogły znacząco wydłużyć podróż.

Dom przyjaciół natury

Po długiej podróży grupa finalnie dotarła do Naturfreundehaus położonego we Friedrichshafen. Obiekt ten już nie pierwszy raz gościł uczniów Elektryka, a właściciele mają o naszej szkole bardzo dobre zdanie.

Z rana przyszedł czas na pierwsze śniadanie, które było co tutaj dużo mówić dość bogate, w formie szwedzkiego stołu, dzięki czemu każdy bez problemu znalazł coś dla siebie. Cała grupa bardzo pozytywnie wspomina miejsce zakwaterowania, gdyż było ono świetnie dostosowane do potrzeb uczniów. Do dyspozycji była kuchnia z wyposażeniem, sala do spotkań całej grypy, pralka, która okazała się być bardzo przydatna.

Z przyjemnością informujemy, że ruszył kolejny projekt praktyk zawodowych w Niemczech w ramach programu Erasmus+. Tym razem skierowany jest on do elektroników.

Jeżeli chcesz wziąć udział wydrukuj, wypełnij i dostarcz do p. Kamila Grudnia (sala 201) lub do p. Doroty Kałusińskiej (sala 108) formularz zgłoszeniowy.

Pobierz formularz

DSC 000820 uczniów ZSE-E w Radomsku zakończyło staż zagraniczny w WBS Training Drezno realizowany w ramach programu UE Erasmus+ w dniach 12 - 24 września.

Mimo wieloletniego doświadczenia ZSE-E w dziedzinie projektów międzynarodowych i staży zagranicznych, doprowadzenie do skutku tegorocznego projektu stażu Erasmus+ okazało się nie lada wyzwaniem. Ubiegłoroczne plany stażowe pokrzyżowane zostały przez lockdown. To, czy obostrzenia związane z  Covid-19 pozwolą na realizację aktualnej edycji programu stażu Erasmus+ nie było wiadome do końca. Tym bardziej pomyślne przeprowadzenie praktyki zawodowej dało wszystkim dużą satysfakcję.

Już same przygotowania do mobilności wyglądały inaczej. Ich znaczną część zajęła wymiana informacji z niemieckim partnerem dotyczących obowiązujących regulacji covidowych w Niemczech, które, jako grupa stażowa byliśmy zobowiązani przestrzegać oraz dopilnowanie, aby każdy uczestnik był na nie przygotowany. Mimo, że niektóre z nich zmieniły się tuż przed wyjazdem, udało się jednak dopiąć wszystko na ostatni guzik i grupa uczniów wyjechała do Drezna dwunastego września.