To już czwarta odsłona projektu polsko – ukraińskiej wymiany młodzieży z radomszczańskich szkół: I LO i ZSE-E oraz dwóch szkół z ukraińskiego miasta Równe. Tym razem młodzi ludzi spotkają się, by wymienić się kulinarnymi tradycjami swoich regionów i wydać książkę kucharską z przepisami swoich babć. Właśnie ruszyły przygotowania.
Czytaj więcej...o "Smaki i Smaczki", czyli wokół tradycji kulinarnej Polski i Ukrainy
W projekcie uczestniczy młodzież i opiekunowie partnerskich placówek z Polski (Radomsko) i Ukrainy (Równe):
Wnioskodawca projektu: Fundacja "Otwarta Szkoła"
Zespół Szkół Elektryczno - Elektronicznych im. prof Janusza Groszkowskiego w Radomsku): 9 uczniów i 1 opiekun
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego: 9 uczniów i 1 opiekun
Równieńskie Liceum "LIDER": 9 uczniów i 1 opiekun
Równieńskie Gimnazjum Nr. 14 Równieńskiej Miejskiej Rady: 9 uczniów i 1 opiekun
Czas trwania projektu: 01.05.2024 r. - 31.10.2024 r.
Działania główne projektu: 29.09.2024 r. - 05.10.2024 r., Kamionki Małe
Projekt Smaki & Smaczki jest inicjatywą młodzieży polskiej i ukraińskiej. Miejscem realizacji działań głównych są okolice Torunia i Bydgoszczy. Krajobraz historyczno - kulturowy i przyrodniczy Kujaw jest tłem do spotkania się dwóch kultur wokół stołu. Poprzez działania uczestnicy poznają wybrane zwyczaje kulinarne Polski i Ukrainy. Stworzą warunki do odkrywania i eksperymentowania kulinarnego. Poznają zasady zdrowego żywienia i stylu życia. Odkryją tradycje kulinarne swoich ”małych ojczyzn”. Efektem działań będzie wydanie polsko - ukraińskiej książki kucharskiej online pt: ”Smaki & Smaczki.
Z zeszytów naszych babć i nie tylko...”. Uczestnicy zamieszczą w niej tradycyjne przepisy naszych regionów, które pomogą odkryć im babcie oraz wybrane tradycyjne potrawy Kujaw. Opracują stronę graficzną książki kucharskiej online. Wezmą udział w zajęciach integracyjnych oraz zajęciach terenowych w Toruniu i Bydgoszczy. Podczas realizacji działań będą doskonalić kompetencje językowe, komunikacje oraz umiejętności pracy w grupie, kształtując odpowiedzialność za podjęte decyzje.
Tworzenie od podstaw clipu utrzymanego w stylu hip -hop przez polskich i niemieckich uczniów było tematem projektu realizowanego w Elektronikschule Tettnang. Wzięła w nim udział 16-osobowa reprezentacja Elektryka, która gościła przez tydzień w Niemczech.
W dniach 8-20 maja miał miejsce kolejny projekt wymiany uczniowskiej ZSE-E i EST Tettnang. Grupa 36 uczniów i uczennic wraz z opiekunami realizowała program pełen aktywności wszelkiego rodzaju związanych z informatyką, elektroniką i nie tylko.
Czytaj więcej...o Wymiana polsko-niemiecka w ZSE-E , czyli integrowanie przez działanie.
Czekamy na ludzi kreatywnych, otwartych na świat i dialog międzykulturowy, zainteresowanych fotografią. Nie czekaj – zgłoś się i miej wpływ na kształt projektu już na etapie składania wniosku!
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży ogłosiła konkurs wniosków na rok 2023, w ramach którego dofinansowane mogą zostać projekty wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej. Wnioskodawcą projektu jest Fundacja „Otwarta Szkoła” działająca przy ZSE-E w Radomsku. Projekt będzie realizowany w dniach 25.09.2023 r.– 01.10.2023 r. na terenie Polski.
Czytaj więcej...o rekrutacja do projektu w ramach Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży
To tytuł tegorocznej edycji projektu wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej, który odbył się w Świętej Katarzynie koło Kielc. Młodzież próbowała swoich sił w fotografii prezentując różnorodność przyrodniczą i kulturową Gór Świętokrzyskich.
Ruszyły przygotowania do projektu wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej „OPEN WEEK PHOTO”. Rozpoczęły je dwudniowe warsztaty fotograficzne, w których wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.
Czytaj więcej...o Radomszczański w obiektywie młodzieży z Elektryka i I LO
Ruszyły przygotowania do projektu wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej „OPEN WEEK PHOTO”. Rozpoczęły je warsztaty fotograficzne dla 18-osobowej grupy młodzieży z Elektryka i I LO, które odbyły się w radomszczańskim Starostwie Powiatowym. Przeprowadził je Marcin Kwarta, pracownik Biura Promocji i Rozwoju Powiatu oraz prezes Fundacji Foto Pozytyw. Młodzież przywitała wicestarosta Małgorzata Lewandowska. Projekt dofinansowany jest ze środków Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i Ministerstwa Edukacji i Nauki.
w roku szkolnym 2023/2024