To tytuł tegorocznej edycji projektu wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej, który odbył się w Świętej Katarzynie koło Kielc. Młodzież próbowała swoich sił w fotografii prezentując różnorodność przyrodniczą i kulturową Gór Świętokrzyskich.
W projekcie od lat biorą udział cztery szkoły: z Radomska Zespół Szkół Elektryczno – Elektronicznych i I Liceum Ogólnokształcące, z ukraińskiego miasta Równe Zespół Szkolno – Wychowawczy nr 14 oraz Liceum Prawno – Ekonomiczne. W sumie 36-osobowa grupa uczniów, po 9 reprezentantów każdej ze szkół. – W tym roku skupiliśmy się na wzmacnianiu dialogu międzykulturowego poprzez stworzenie warunków do otwartości i wzajemnego szacunku. Na miejsce realizacji projektu wybraliśmy region świętokrzyski, ponieważ stanowi osobliwość przyrodniczą, poza tym na terenie Kielc współistniały różne narodowości, przenikały się różne kultury. To sprzyja budowaniu pozytywnych relacji oraz wzajemnemu uczeniu się – mówi Agnieszka Nowicka, koordynator projektu.
Działania główne poprzedziły warsztaty fotograficzne, których efektem były promocyjne roll-upy prezentujące walory krajobrazu powiatu radomszczańskiego i obwodu równieńskiego.
Projekt został zrealizowany w dniach 2-8 października na terenie Gór Świętokrzyskich. Młodzież mogła poznać różnorodność przyrodniczą tego terenu zwiedzając m.in. Rezerwat Kadzielnię, jego jaskinie, podziwiając gołoborze, Łysą Górę czy widoki rozpościerające się z Łysicy. W programie nie zabrakło także obiektów o charakterze historyczno – kulturowym. – Podczas zajęć terenowych poznaliśmy historię starożytnego hutnictwa, zwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich. W szczególności podobało mi się Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie oraz muzeum minerałów. Zaskoczył mnie ogrom ciekawych miejsc na Kielecczyźnie, o których wcześniej nie słyszałem – opowiada Szymon Zagaj z Elektryka. – Mieliśmy też okazję zintegrować się z naszymi ukraińskimi kolegami i koleżankami, którzy w tym ciężkim dla nich okresie bardzo tego potrzebują. Zaskoczyła mnie ich otwartość, pozytywne nastawienie do drugiego człowieka i brak barier w porozumiewaniu się – mówi Maja Sztangreciak z I LO. Z kolei ukraińską młodzież zachwyciła gościnność Polaków. – Ludzie tu są tak dobrzy i serdeczni. Ten projekt jest dla mnie szansą na poznanie języka polskiego, na zawarcie nowych znajomości. Planuję studiować w Polsce informatykę – zdradza swoje plany na przyszłość Sasha Malyarczuk, z Liceum Prawno – Ekonomicznego. – Jesteśmy bardzo wdzięczni Polakom za wsparcie i pomoc w tak trudnym dla nas okresie. Daliście nam możliwość odpocząć od negatywnych emocji. Uczestnicząc w projekcie fotograficznym, zobaczyliśmy jak piękny i drogocenny jest otaczający nas świat. Jesteśmy przekonani, że wzajemne zrozumienie jest podstawą cywilizacji, dlatego należy bardziej doceniać zwykłe wartości takie, jak: przyjaźń, tolerancję i przede wszystkim wolność – podkreśla Ivanna Dashkel, z ZOSH nr 14 w Równym.
Opiekunami młodzieży polskiej byli nauczyciele: Aneta Jędrzejczyk z ZSE-E oraz Tomasz Wojtasik z I LO, zaś młodzieży ukraińskiej Oksana Maksymczuk z LP-E oraz I. Dashkel. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN. Wnioskodawcą projektu była Fundacja „Otwarta Szkoła” działająca przy ZSE-E. Upominki dla uczestników projektu w postaci gadżetów reklamowych powiatu radomszczańskiego ufundowało Starostwo Powiatowe.
Aneta Jędrzejczyk
Uczniowie Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku oraz EST Tettnang zakończyli drugą część polsko-niemieckiego projektu wymiany młodzieży pod nazwą „Tech-Factory”. Tym razem była to rewizyta uczniów z Niemiec w Polsce, podczas której młodzież wspólnie realizowała projekty techniczne, poznawała kulturę obu krajów, ale przede wszystkim nawiązywała nowe znajomości i budowała wzajemne relacje.
Rozpoczynamy rekrutację do projektu „Program rozwoju Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku” nr FELD.09.02-IZ.00-0020/25 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027”.
W projekcie weźmie udział 120 uczniów uczących się w zawodzie: technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik elektronik, technik reklamy.
Paweł Gonera z klasy 2b został laureatem Konkursu Literackiego zorganizowanego w ramach XXV Radomszczańskich Dni Rodziny. Zdobył I miejsce za pracę pt. „Tam, gdzie zaczyna się moje serce”.
„Bóg pragnie rodziny, która jest domem i szkołą miłości” – to hasło przewodnie tegorocznych jubileuszowych Dni Rodziny w Radomsku. Uroczystościom, jak co roku, towarzyszył konkurs literacki zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, którego tematyka ściśle związana była z domem i rodziną. - Ta nagroda jest dla mnie dużym wyróżnieniem, szczerze, to w ogóle się jej nie spodziewałem. Temat, który podjąłem był o rodzinie i relacji w niej. W ostatnim czasie sporo przeżyłem i to dało mi inspirację do opowiedzenia mojej historii – komentuje laureat. Opiekunką ucznia jest nauczycielka Aneta Jędrzejczyk.
Kolejny projekt z dofinansowaniem z funduszy unijnych został zatwierdzony do realizacji przez Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Projekt pod nazwą „Program rozwoju Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku”.
Projekt o numerze FELD.09.02-IZ.00-0020/25 jest realizowany w ramach działania FELD.09.02 – Społeczeństwo w transformacji, Program: Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, Priorytet: FELD.09. - Fundusze Europejskie dla łódzkiego w transformacji.
Wartość projektu: 2 098 863,13 zł w tym dofinansowanie - 1 784 033,66 zł ze środków UE
Wkrótce rekrutacja do projektu
W dniach 13–22 kwietnia 2026 roku uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku uczestniczyli w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską EST Tettnang w Niemczech. Projekt odbywał się pod hasłem „Tech-Factory” i koncentrował się na rozwijaniu kompetencji technicznych w obszarach elektroniki oraz informatyki.
Głównym założeniem programu była realizacja wspólnych projektów technicznych, zgodnych z profilem obu szkół oraz zainteresowaniami uczniów. Praca odbywała się w międzynarodowych zespołach, co sprzyjało nie tylko zdobywaniu wiedzy praktycznej, ale również rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i współpracy międzykulturowej.
W ramach pierwszego projektu uczniowie rozpoczęli prace nad stworzeniem przewodnika cyfrowego. Zbierali materiały, analizowali możliwe rozwiązania technologiczne oraz wybierali odpowiednie narzędzia do realizacji zadania. Projekt ten będzie kontynuowany podczas rewizyty w Polsce w maju.

Konkursy Wiedzy Technicznej odbywają się w naszej szkole już po raz siódmy. Tym razem w nowej, uproszczonej formie. Zapraszamy Was podczas Dni otwartych Elektryka 29 kwietnia 2026 roku do sprawdzenia się w testach wiedzy:
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tomaszowie Mazowieckim informuje o planowanych terminach szkoleń podstawowych w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW) w 2026 roku. Szkolenia odbędą się w wyznaczonych centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych, w formie turnusów 27-dniowych oraz 12-dniowych.
Terminy szkolenia podstawowego (27 dni)
Turnusy 27-dniowe:
Terminy szkolenia skróconego (12 dni)
Dla absolwentów szkół ponadpodstawowych realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego, edukację w dziedzinie obronności, uczniów OPW oraz uczestników programów edukacyjnych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej:
9 czerwca – 20 czerwca – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.
Zgłoszenia i dodatkowe informacje
Osoby zainteresowane rozpoczęciem służby zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na naszej stronie internetowej oraz do złożenia wniosku poprzez portal:
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
w roku szkolnym 2025/2026