Ruszyły przygotowania do projektu wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej „OPEN WEEK PHOTO”. Rozpoczęły je dwudniowe warsztaty fotograficzne, w których wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.
Tegoroczna odsłona projektu polsko – ukraińskiego, którego wnioskodawcą jest Fundacja „Otwarta Szkoła” działająca przy ZSE-E, związana jest z szeroko pojętym fotografowaniem. Biorą w nim udział cztery szkoły: dwie z Radomska i dwie z ukraińskiego miasta Równe – miasta partnerskiego powiatu radomszczańskiego. Warsztaty fotograficzne poprowadził Marcin Kwarta – artysta fotografik, prezes Fundacji Foto Pozytyw, pracownik Biura Promocji i Rozwoju Powiatu. Pierwsza część - teoretyczna miała miejsce w siedzibie Starostwa Powiatowego, druga zaś to plener fotograficzny na terenie powiatu radomszczańskiego. – W warsztatach chodziło o to, by pokazać młodym ludziom, że technologia XXI w. nie jest czymś złym. Smartfony, iphony można wykorzystać do zrobienia profesjonalnych zdjęć. Ważne, by wykazać się kreatywnością, by w rzeczach oczywistych odnaleźć coś nieoczywistego, by wykonać zdjęcie nie sto dwudzieste, ale pierwsze, jedyne, niepowtarzalne, wyjątkowe, moje – podkreśla Marcin Kwarta.
Młodzież swoją zabawę z fotografią prowadziła na terenie Muzeum Ludowego w Przedborzu, Europejskiego Centrum Budo Dojo Stara Wieś oraz w okolicach Maluszyna, na lewym brzegu Pilicy, gdzie można było podziwiać kapliczkę św. Piotra czy malowniczy jaz na rzece.
- Warsztaty z panem Marcinem były niezwykle interesujące. Dzięki niemu nauczyłam się choć trochę patrzeć na świat okiem fotografa. Przydatna do robienia zdjęć okazała się siatka pozwalająca na dokładne wykadrowanie obrazu czy znalezienie mocnych punktów, dzięki którym fotografia nabiera nowego znaczenia – opowiada Katarzyna Flaszka, uczennica Elektryka. – Jestem pozytywnie zaskoczony sprawnością w organizacji zajęć fotograficznych. Pozwoliły mi one udoskonalić umiejętności oraz nawiązać nowe znajomości z moimi rówieśnikami – mówi Mateusz Kolanus z I LO. Najlepsze zdjęcia zostaną wyeksponowane na mobilnej wystawie będącej fotograficzną relacją z projektu.
Do spotkania młodzieży polskiej i ukraińskiej dojdzie w dniach 2-8 października w św. Katarzynie. Koordynatorem projektu jest Agnieszka Nowicka, wicedyrektor ZSE-E. Opiekunami młodzieży są nauczyciele: Aneta Jędrzejczyk z Elektryka i Tomasz Wojtasik z I LO. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN.
Co wspólnego mają ze sobą te trzy wyrażenia? Dużo, ponieważ programiści z klasy 4l zwiedzili wystawę fotografii autorstwa Agnieszki Dumańskiej "Paranoiczne zdarzenie z czerwienią" w radomszczańskiej Galerii Sztuki Przystanek Cooltura. Uczyli się interpretować teksty kultury, poszukiwać kontekstów i ukrytych sensów.
Z młodzieżą spotkał się fotografik Marcin Kwarta - prezes Fundacji Foto Pozytyw, który w inspirujący sposób opowiadał o fotografiach, zachęcał do poszukiwania w nich emocji, skojarzeń, odpowiedzi na pytania: dlaczego zdarzenie właśnie z czerwienią, w dodatku paranoiczne? Uczniowie dzięki tej nietypowej lekcji mieli możliwość wykazania się kreatywnością, stworzenia dalszego ciągu zasygnalizowanej na fotografii historii oraz uczyli się konstruktywnej krytyki podczas oceny fotograficznego tekstu kultury. - Wystawa warta była uwagi, ponieważ mogliśmy zobaczyć wizję autorki na temat zniszczonego świata przepełnionego natłokiem informacji, które codziennie są nam dostarczane. Dało mi to dużo do myślenia. Zobaczyłem jak współczesne media zabierają nam czas i zapominamy o realnym świecie, który nas otacza. Jesteśmy pochłonięci internetem i zapominamy o realnym życiu - podkreśla Kacper Nowak z klasy 4l.
Aneta Jędrzejczyk
W dniu 21 listopada 2024 r odbyło się spotkanie z uczniami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie „Energia do transformacji – podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i uczennic Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku” Uczestnikom projektu przekazano informacje organizacyjne w związku z zakwalifikowaniem się do projektu. Zostali również zapoznani z harmonogramem dalszych działań projektowych, wzorami dokumentów stażowych oraz zasadami ich wypełniania.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w realizacji zadań projektowych.
Dokumenty do pobrania przez Uczestnika Projektu:
Umowa trójstronnaW ogólnopolskich konferencjach zorganizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji uczestniczyli nauczyciele ZSE-E: Dorota Kałkusińska, Aneta Jędrzejczyk i Kamil Grudzień. Spotkania beneficjentów programów bilateralnych służą nie tylko podsumowaniu dotychczasowych projektów, ale przede wszystkim poszerzają wiedzę dotyczącą kolejnych edycji.
To hasło projektu edukacyjnego realizowanego w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku we współpracy z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano wiele działań. Ostatnio młodzież uczestniczyła w warsztatach „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz” w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
Rusza kolejna już edycja szkolnego konkursu artystycznego ph."Stroimy Święta". Zachęcamy do uruchomienia swojej wyobraźni, ekspresji plastycznej i kreatywności. Uczestnik konkursu powinien wykonać ozdobę związaną ze Świętami Bożego Narodzenia.
Forma, technika dowolna. Do pracy należy dołączyć kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz klasą. Prace należy przynosić do gabinetu pedagogów szkolnych (I piętro) do 4 grudnia 2024roku. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Kontakt: prof. Agnieszka Majewska, organizatorka konkursu.
w roku szkolnym 2023/2024