To już czwarta odsłona projektu polsko – ukraińskiej wymiany młodzieży z radomszczańskich szkół: I LO i ZSE-E oraz dwóch szkół z ukraińskiego miasta Równe. Tym razem młodzi ludzi spotkają się, by wymienić się kulinarnymi tradycjami swoich regionów i wydać książkę kucharską z przepisami swoich babć. Właśnie ruszyły przygotowania.
W projekcie uczestniczą cztery szkoły. Radomsko reprezentuje młodzież z Elektryka i I LO, miasto Równe - Liceum „Lider” oraz Gimnazjum nr 14. W sumie 36 uczniów. Działania główne odbędą się w miejscowości Kamionki Małe w województwie kujawsko – pomorskim na przełomie września i października. Obecnie prowadzone są zajęcia integracyjno – przygotowawcze. – Poprzez działania uczestnicy poznają wybrane zwyczaje kulinarne Polski i Ukrainy. Stworzą warunki do odkrywania i eksperymentowania kulinarnego. Poznają zasady zdrowego żywienia i stylu życia. Odkryją tradycje kulinarne swoich ”małych ojczyzn” Miejscem realizacji działań głównych są okolice Torunia i Bydgoszczy. Krajobraz historyczno - kulturowy i przyrodniczy Kujaw jest tłem do spotkania się dwóch kultur wokół stołu – opowiada Agnieszka Nowicka, koordynatorka projektu.
Młodzież podczas zajęć przygotowawczych zapoznała się z harmonogramem działań, zasadami bezpieczeństwa. Spotkała się również z dietetyk kliniczną Eweliną Szymczyk z firmy Naturhouse, która przekazała uczniom wskazówki do przygotowania zdrowych posiłków i stosowania zbilansowanej diety. Uczestnicy projektu mieli też możliwość skosztowania regionalnych potraw: zalewajki, którą przygotowała restauracja „Metalurgia”, kugla z „Baru pod Strzechą”, radomszczańskiego tatarczucha oraz kaszy gryczanej z omastą – przyrządzonych przez nauczycielkę z PSP nr 10 w Radomsku, Julitę Sadawę, która z wielką pasją opowiadała młodym historie kulinarne związane z jej małą ojczyzną, czyli Stobieckiem Miejskim. – Uważam, że młodzi ludzie zgłębiający na co dzień tajniki matematyki, biologii czy fizyki powinni tez mieć możliwość poznawania historii swojego miasta czy okolicy. Tego typu spotkania dają mi poczucie, że to, co zdołaliśmy ocalić od zapomnienia ma ogromną szansę na dalsze przetrwanie – podkreśla. Uczniowie mieli również okazję poznać historię Zagrody Tatarskiej i poćwiczyć pranie na tarze z użyciem szarego mydła.
Wnioskodawcą projektu jest Fundacja „Otwarta Szkoła" działająca przy ZSE-E w Radomsku, która uzyskała dofinansowanie w kwocie 68 639,64 zł. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.
Aneta Jędrzejczyk
Tak swoje spotkanie z młodzieżą podsumowała dr Janina Iwańska, Ocalała z rzezi Woli i obozów koncentracyjnych, w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Wśród jego uczestników byli także uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku.
Rozpoczynamy nabór do projektu "Energia do transformacji – podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i uczennic Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku" współfinansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027 w ramach działania FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji.
Wartość projektu: 2 195 845,36 zł w tym dofinansowanie - 2 082 374,71 zł
Szczegóły: Informacja o projekcie
Zapraszamy do udziału uczniów klas II – IV wszystkich zawodów
W projekcie uczestniczy młodzież i opiekunowie partnerskich placówek z Polski (Radomsko) i Ukrainy (Równe):
Wnioskodawca projektu: Fundacja "Otwarta Szkoła"
Zespół Szkół Elektryczno - Elektronicznych im. prof Janusza Groszkowskiego w Radomsku): 9 uczniów i 1 opiekun
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego: 9 uczniów i 1 opiekun
Równieńskie Liceum "LIDER": 9 uczniów i 1 opiekun
Równieńskie Gimnazjum Nr. 14 Równieńskiej Miejskiej Rady: 9 uczniów i 1 opiekun
Czas trwania projektu: 01.05.2024 r. - 31.10.2024 r.
Działania główne projektu: 29.09.2024 r. - 05.10.2024 r., Kamionki Małe
Projekt Smaki & Smaczki jest inicjatywą młodzieży polskiej i ukraińskiej. Miejscem realizacji działań głównych są okolice Torunia i Bydgoszczy. Krajobraz historyczno - kulturowy i przyrodniczy Kujaw jest tłem do spotkania się dwóch kultur wokół stołu. Poprzez działania uczestnicy poznają wybrane zwyczaje kulinarne Polski i Ukrainy. Stworzą warunki do odkrywania i eksperymentowania kulinarnego. Poznają zasady zdrowego żywienia i stylu życia. Odkryją tradycje kulinarne swoich ”małych ojczyzn”. Efektem działań będzie wydanie polsko - ukraińskiej książki kucharskiej online pt: ”Smaki & Smaczki.
Z zeszytów naszych babć i nie tylko...”. Uczestnicy zamieszczą w niej tradycyjne przepisy naszych regionów, które pomogą odkryć im babcie oraz wybrane tradycyjne potrawy Kujaw. Opracują stronę graficzną książki kucharskiej online. Wezmą udział w zajęciach integracyjnych oraz zajęciach terenowych w Toruniu i Bydgoszczy. Podczas realizacji działań będą doskonalić kompetencje językowe, komunikacje oraz umiejętności pracy w grupie, kształtując odpowiedzialność za podjęte decyzje.
Tradycją Elektryka stały się zajęcia integracyjne organizowane dla uczniów klas pierwszych przez szkolnych pedagogów. Towarzyszy im swobodny klimat sprzyjający wyzwalaniu emocji, zacieśnianiu więzi i otwieraniu się na rówieśnika. W formie zabawy uczniowie nawiązują ze sobą bliższy kontakt, dzielą się wiedzą, umiejętnościami oraz inspirują się nawzajem. W tego typu zajęciach uczestniczą również wychowawcy, dla których obserwacja swoich podopiecznych pomaga realizować proces dydaktyczno - wychowawczy.
26 uczniów reprezentowało Zespół Szkół Elektryczno - Elektronicznych w rajdzie prozdrowotnym zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Radomsku dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem było zachęcenie młodych ludzi do aktywności fizycznej, rozpowszechnienie wiedzy z zakresu ekologii, zachowań prozdrowotnych i profilaktyki uzależnień. Uczestnicy rajdu przeszli około 12 km ze starostwa do punktu edukacyjnego w Podświerku, gdzie czekały na nich prelekcje wygłoszone przez przedstawicieli policji i sanepidu. Rajd został zrealizowany w ramach wojewódzkiego programu "Zdrowe łódzkie na plus".
Wiktoria Klisowska, kl. 3f
w roku szkolnym 2023/2024