W dniach 8-20 maja miał miejsce kolejny projekt wymiany uczniowskiej ZSE-E i EST Tettnang. Grupa 36 uczniów i uczennic wraz z opiekunami realizowała program pełen aktywności wszelkiego rodzaju związanych z informatyką, elektroniką i nie tylko.
Czytaj więcej...o Wymiana polsko-niemiecka w ZSE-E , czyli integrowanie przez działanie.
I miejsce zdobyła reprezentacja naszej szkoły w Drużynowych Biegach Przełajowych chłopców, uzyskując prawo startu w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego, które miały miejsce w Bełchatowie. Tu drużyna Elektryka zajęła piąte miejsce. Szkołę godnie reprezentowali: Misztalski Kajetan, Broniszewski Oliwier, Kuliberda Wiktor, Michalski Mateusz, Struzik Julian, Trzeciak Damian.
Z kolei w zawodach lekkoatletycznych o Mistrzostwo Powiatu Radomszczańskiego w sztafetach męskich 4x100 m i 4x400 m również zespół naszej szkoły wywalczył I miejsce awansując do zawodów wojewódzkich. Start w Mistrzostwach Województwa w Kutnie okazał się bardzo udany. Sztafeta 4x400m w składzie: Struzik Julian, Damian Trzeciak, Dobrowolski Piotr, Michalski Mateusz zajęła III miejsce. Gratulujemy!
Opiekunem zwycięskich drużyn był nauczyciel wychowania fizycznego - Jacek Stelmaszczyk.
Wolontariusze ze Szkolnego Koła PCK w Elektryku uczestniczyli w kweście ulicznej, której celem było pozyskanie funduszy na zakup produktów spożywczych na rzecz podopiecznych Oddziału Rejonowego PCK z Radomska. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.
Akcję koordynowali opiekunowie szkolnego koła PCK: J.Kurzelewska i C.Krawczyk.
Ten kto był w Ulm wie - nie można nie nauczyć się tam jednego z najbardziej znanych niemieckich łamaczy językowych. Stażyści ZSE-E są tego najlepszym przykładem.
Czytaj więcej...o In Ulm um Ulm und um Ulm herum –kolejny staż zagraniczny za nami
Tegoroczną odsłonę Dnia Ziemi zdominował temat paliw syntetycznych. Jednak prawdziwą gratką okazała się możliwość przejażdżki elektrycznym rowerem i samochodem.
Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Zrodziło się ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. W Elektryku corocznie organizowanych jest wiele akcji i inicjatyw proekologicznych, które mają na celu pokazanie całej społeczności jak ważna jest troska o środowisko. Tegoroczna edycja obchodów ziemi została zorganizowana przez uczniów i dla uczniów. Tematem, który został poruszony podczas rozmowy rówieśniczej były paliwa syntetyczne, które stanowią zrównoważoną i neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych.
Pomysłodawcą spotkania i tematu dla rówieśników był uczeń kl. Ia Konrad Skiba. Pomagały mu uczennice z klasy 3af: Alicja Szydziak i Karolina Radziejewska. Uczniowie rozmawiali o wadach i zaletach e-paliw oraz czy e-paliwa będą alternatywą dla samochodów elektrycznych?
Spotkaniu towarzyszyła prezentacja roweru elektrycznego. Okazuje się, że jazda na rowerze elektrycznym prowadzi do podobnej aktywności fizycznej jak na tradycyjnym rowerze. Oprócz e-roweru młodzież mogła usiąść za kierownicą elektrycznego samochodu.
Dziękujemy firmie "Ludzie i Rowery" za możliwość jazdy na rowerze oraz Panu Jarkowi Bardzie oraz uczniowi Krystianowi Rummelowi za udostępnienie samochodów elektrycznych. Koordynatorami spotkania byli nauczyciele: Joanna Kurzelewska, Ewa Merder, Cezary Krawczyk.
To kolejne miejsce intelektualnej rozrywki w Elektryku. W ZSE-E jako Szkole Odpowiedzialnej Cyfrowo udało się stworzyć kolejną strefę, tym razem strefę aktywności analogowej - Gambit Elektryk.
- To kącik, w którym młodzież może nauczyć się grać w szachy. To taka intelektualna piłka nożna, królewska gra wymagająca wiedzy, koncentracji, umiejętności przewidywania. To gra, która rozwija umiejętności intelektualne, koncentrację, poprawia umiejętności arytmetyczne, logiczne myślenie, wspomaga rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych, uczy rozwagi, przezorności czy zapobiegliwości oraz szacunku do przeciwnika - podkreśla zalety tej gry Joanna Kurzelewska, koordynator projektu SOC. -Zasady są proste, a zapoznać się z nimi można na korytarzu przy kąciku. W tym samym miejscu znajdują się poradniki z podstawowymi terminami szachowymi, historia szachów i ciekawostki. Głównym celem, jaki chcieliśmy osiągnąć, ucząc tej „królewskiej gry”, jest opanowanie pewnych strategii w myśleniu, które pomogą uczniom Elektryka sprawniej funkcjonować we wszystkich dziedzinach życia- kończy.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do nauki i gry w szachy. Naprawdę warto!
Serdeczne podziękowania kierujemy do firmy FMX Decor Glass Design Firma Mirex Radomsko za współtworzenie „strefy aktywności analogowej” oraz nauczycielce Emilii Marszał za wykonanie grafiki, a uczniowi Przemkowi Borkowskiemu za opiekę nad kącikiem.
Koordynatorami projektu SOC są J.Kurzelewska i Cezary Krawczyk.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
w roku szkolnym 2023/2024