Paulina Karasek - uczennica trzeciej klasy technik elektronik znalazła się wśród piątki najlepszych młodych reportażystów w Polsce. Zdobyła wyróżnienie za tekst pt. „Co z tą Kinemą?”
- Wyróżnienie w Top 5 najlepszych reportaży było ogromnym zaskoczeniem, ponieważ reportaż był dla mnie ogromnym wyzwaniem, a wszyscy finaliści, których poznałam we Wrocławiu, to uczniowie renomowanych liceów w Polsce z klas humanistycznych i dziennikarskich – mówi Paulina.
Uczennica Elektryka bohaterem swojego reportażu uczyniła budynek „Kinemy” popadający w ruinę, przedstawiła jego bogatą historię, ludzi z nim związanych, oddając głos mieszkańcom Radomska. – Praca nad reportażem nie należała do najłatwiejszych. Poszukiwałam ludzi, którzy wiedzą o „Kinemie” jak najwięcej, rozmawiałam z historykami, przeczytałam monografię pana Tomasza Nowaka. Najgorsze jednak było skomponowanie zebranego materiału w jednolitą i spójną całość, tak, by czytelnik nie zagubił się – opowiada uczennica.
Jedna z jurorek, dziennikarka wrocławskiej „Gazety Wyborczej” Aneta Augustyn tak pisze o reportażu Pauliny: Ten tekst uczy, jak zauważyć to, co w najbliższym otoczeniu, na wyciągnięcie ręki. To, czego nie widzimy lub nie chcemy widzieć. Plus dla autorki za to, że wyszła z domu i z internetu. Za prosty język, bez pretensji, moralizowania i gadulstwa. Za uważne słuchanie i za czuły opis, za to, że o domu potrafiła opowiedzieć jak o przyjacielu.
W tym roku gala finałowa miała miejsce w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Na konkurs wpłynęło ponad 80 prac. Ogólnopolski Turniej Reportażu od 22 lat organizuje polonistka Ewa Obara – Grączewska z X LO we Wrocławiu. - Ten konkurs powstał ze znużenia szkolnymi schematami oraz z przekonania, że są uczniowie, którym chce się wyjść poza obowiązkowe wypracowania i sięgnąć po reportaż. Reportaż to trudny gatunek. W szkole nie poświęcamy mu wiele uwagi, a szkoda. Turniej zachęca uczniów, żeby czytali klasykę reportażu, a przede wszystkim, by sami próbowali sił w opisywaniu świata – tłumaczy organizatorka.
Finaliści zostali zaproszeni na dwa dni do Wrocławia, gdzie - oprócz gali - czekały na nich indywidualne konsultacje z jurorami, warsztaty reportażu, spektakl teatralny czy spotkanie autorskie z przewodniczącym jury Jędrzejem Morawieckim, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek o Rosji, publikującym od rozpoczęcia wojny na swoim profilu facebookowym prasówki z rosyjskich propagandowych informacji medialnych.
Uczennicę do turnieju przygotowała polonistka Aneta Jędrzejczyk.
To właśnie tej niezwykłej liczbie niewymiernej poświęcony był kilkudniowy projekt zorganizowany w ZSE-E. 14 marca w Dniu Urodzin Ludolfiny odbyło się uroczyste zakończenie obchodów Święta Liczby π wraz z wręczeniem nagród dla zwycięzców w zorganizowanych konkursach matematycznych.
W klimat muzyki romskiej, ukraińskiej, bałkańskiej i góralskiej przenieśli się uczniowie Elektryka podczas koncertu Kapeli Karpati, który odbył się w ramach edukacji muzycznej. Zespół stanowi troje przyjaciół, w których grze słychać ducha Karpat. Ich wizytówką są oryginalne aranżacje – śpiew na trzy głosy, brawurowe sola i wielka energia płynąca z instrumentów.
Koordynatorem spotkania była nauczycielka Aleksandra Tyl.
Na temat korzyści związanych z wolontariatem, rozwojem osobistym i siłą działań międzypokoleniowych rozmawiali z uczniami ZSE-E pracownicy radomszczańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zachęcali młodzież do współpracy w ramach Pogotowia Lekcyjnego, Korpusu Wsparcia Seniorów oraz Klubu Wolontariusza. Uczniowie zainteresowani wolontariatem mogą się zgłosić do MOPS-u lub pedagogów szkolnych.
Spotkanie prowadziły panie Kinga Bujacz, Karolina Kornacka oraz Dagmara Waloch-Kozera.
36 pełnoletnich uczniów ZSE-E wzięło udział w honorowym oddawaniu krwi. Podzielili się cząstką siebie, by wesprzeć chorych. Bardzo dziękujemy młodzieży za ten najcenniejszy dar, którego nie da się niczym zastąpić!
Koordynatorem akcji jak zawsze było Szkolne Koło PCK oraz nauczyciele: Joanna Kurzelewska, Katarzyna Kuśmierz i Cezary Krawczyk.
Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia, wszelkiej pomyślności, radości, pozytywnej energii oraz spełnienia najskrytszych marzeń. Niech każdy dzień będzie wyjątkowy!
W ramach naszego wyzwania „Książkowy Niekalendarz” na miesiąc marzec przygotowaliśmy dla Was następujące zadania:
Przeczytaj kilka Jej wierszy.
POWODZENIA!
Po raz kolejny nasza szkoła dołączyła do akcji organizowanej przez Oddział PCK w Radomsku. Polega ona na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy.
Wszystkie pozyskane fundusze przeznaczone będą na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom z naszego regionu. Czas trwania zbiórki od 1 marca do 30 maja 2023 r.
Zachęcamy do udziału! Pomóż - nie bądź obojętny!
Koordynatorem akcji jest Szkolne Koło Wolontariatu PCK.
Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych zaprasza do udziału w III edycji konkursu plastyczno-graficznego dla młodzieży ZSE-E w Radomsku.
Zapraszamy naszych uczniów do udziału w wyzwaniu KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ, który jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Na każdy miesiąc przygotowaliśmy dla Was zestaw wyzwań czytelniczych motywujących do codziennego czytania przez minimum 7 minut.
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Na najbardziej aktywnych czekają ciekawe nagrody książkowe, które będą rozdawane na koniec roku. Oto lista zadań na miesiąc luty, który nazywany jest miesiącem zakochanych.
Zapraszamy Was do biblioteki i wspólnej zabawy.
w roku szkolnym 2022/2023