20190410 104522W dniach 31.03-14.04.2019 miał miejsce kolejny projekt wymiany z naszą partnerską szkołą EST Tettnang. W dziewiętnastym roku współpracy obu szkół postawiliśmy na robotykę. Polsko-niemiecka grupa projektowa stworzyła sterowane dzięki specjalnej aplikacji roboty.

Można je było zaprogramować lub sterować ręcznie dzięki połączeniu do smartfona poprzez Bluetooth. Uczestnicy podzieleni na 5 kilkuosobowych zespołów uczyli się jak sterować maszynami wyposażonymi w silniki elektryczne, czujniki IR oraz czujniki dotykowe. Dużą satysfakcję sprawiła im możliwość samodzielnego budowania, programowania i rozwiązywania problemów algorytmicznych. Szczególna inwencją twórczą mogli wykazać się w końcowej fazie projektu, kiedy mieli za zadanie zbudowanie robotów według własnych pomysłów. Wykorzystano je do zorganizowanego turnieju robotów. Po raz kolejny okazało się, że wspólne działanie, realizacja tematu interesującego młodzież z obu krajów jest kluczem do dobrego porozumienia i szybkiego przełamania ewentualnych barier.

Jak każda wizyta naszych niemieckich kolegów i ta nie mogła odbyć się bez wspólnych wycieczek, zajęć integracyjnych i spędzania czasu poza zajęciami w szkole. Projekt mógł odbyć się dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

logo pnwm