4362595F A3E1 4CA8 AD01 05D16005235E 1 201 aWybierz życie!

Pod takim hasłem przebiegało spotkanie młodzieży radomszczańskiego Elektryka z lekarzem ginekologiem – Mirosławem Kempą. Głównym tematem była szeroko pojęta profilaktyka raka szyjki macicy.

W dobie pandemii koronawirusa dominuje jedna choroba – Covid-19 i to jej poświęca się najwięcej miejsca i czasu, zapominając o równie ważnych i niebezpiecznych innych schorzeniach. W Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych panie pedagog: Monika Kowalska oraz Joanna Kurzelewska zorganizowały spotkanie dotyczące zapobiegania zarażenia wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. To drugi po raku piersi, najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. – Przede wszystkim zależało nam na zdobyciu przez młodzież rzetelnych informacji na temat tej choroby, uświadomieniu znaczenia problemu oraz zachęceniu młodych ludzi do podjęcia działań profilaktycznych w swojej rodzinie i środowisku – podkreśla J. Kurzelewska.

Badania profilaktyczne są niezmiernie ważne, mogą skutecznie zapobiec tej chorobie. - Mamy podwójną broń – szczepienia profilaktyczne na HPV oraz badania cytologiczne. Cytologia trwa 5 minut, a ratuje życie – mówił M. Kempa. Specjalista zwracał uwagę na objawy zakażenia wirusem, ryzykowne zachowania sprzyjające zarażeniu czy etapy rozwoju choroby.

- Takie spotkania mają ogromne znaczenie, ponieważ bezpośredni przekaz nie zastąpi nigdy tekstu pisanego, czytanego. Istnieje możliwość zadawania pytań lekarzowi, osobie znającej problem od podszewki nie tylko z teoretycznego, ale i praktycznego punktu widzenia – podsumował spotkanie M. Kempa.

Zadowolenia nie kryją również uczniowie. – Dla nas dziewczyn było to bardzo wartościowe spotkanie. Uświadomiło potrzebę regularnego badania się, aby zapobiegać późniejszym chorobom i móc w porę zareagować – mówiła uczennica Kinga Frymus.

W Polsce co roku na raka szyjki macicy umiera 2 tysiące kobiet. Wczesne wykrycie daje szansę skutecznego wyleczenia. Zatem wybierz życie! Więcej informacji na stronie www.pierwszykrok.edu.pl.

                                                                                               Aneta Jędrzejczyk