PROJEKT EDUKACYJNY „CZYTAM PO POLSKU I PO NIEMIECKU”

„Kto czyta żyje wielokrotnie,
kto zaś z książkami jest na bakier
na jeden żywot jest skazany.”

Józef Czechowicz

W naszej szkole w dniu 13.12.19. miał miejsce podsumowanie projektu edukacyjnego „Czytam po polsku i po niemiecku” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego patronem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zadaniem uczniów było wykonanie prezentacji multimedialnej dotyczącej biografii niemieckiego pisarza oraz wybranej lektury.

Młodzież miała do wyboru następujące pozycje:

Friedrich Schiller ”Die Räuber” / “Zbójcy”

E.T.A. Hoffmann “Die Elixiere des Teufels” / “Diable eliksiry”

Günter Grass “Katz und Maus” / „Kot i mysz”

Günter Grass “Hundejahre” / “Psie lata”

Thomas Mann “Der Tod in Venedig” / “Śmierć w Wenecji”

01Erich Kästner “Emil und Detektive” / “Emil i detektywi”

Carina Bartsch “Kirschroter Sommer” / “Lato koloru wiśni” cz. 1

oraz “Türkisgrüner Winter” / “Zima koloru turkusu” cz. 2

Czytając książki w obydwu językach uczniowie mogli lepiej zrozumieć fabułę, a przy tym poszerzyć zasób słownictwa, przyswoić sobie gramatykę, utrwalić zasady ortografii
oraz dobrze się bawić.

Najlepszą prezentację polskojęzyczną wykonał uczeń klasy III k – Ernest Kisiołek.

Jury postanowiło także wyróżnić uczniów klasy IgG – Amelię MatyjaszczykOlafa Matyjaszczyk za ich prezentacje niemieckojęzyczne.

W drugiej części projektu uczniowie wzięli udział w wycieczce do Krakowa, gdzie mieli możliwość zwiedzania jednej z największych bibliotek w Polsce tj. Biblioteki Jagiellońskiej. W skład jej najcenniejszych zbiorów wchodzą Bogurodzica oraz O obrotach sfer niebieskich Mikołaja Kopernika.

Młodzież odwiedziła również Klinikę Papieru Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie została zapoznana z instalacjami do masowego odkwaszania papieru druków, rękopisów i luźnych kart. Ostatnim punktem wycieczki był Goethe-Institut oraz multimedialna gra miejska Krakauer Safari. Uczniowie wcielali się w pracowników zoo, których zadaniem było odnalezienie wszystkich zbiegłych zwierząt. Gry zostały stworzone na podstawie aplikacji GPS, za pomocą której młodzież chodziła od punktu do punktu na Starym Mieście                        w Krakowie i rozwiązywała zagadki w języku niemieckim na poziomie B1/B2.

Żaneta Bogacz

Beata Kostrzewa

Anna Mikicka