Dlaczego Mickiewicz? Dlaczego „Ballady i romanse”? Na te pytania odpowiedzieli uczniowie Elektryka wystawiając na szkolnej scenie spektakl słowno-muzyczno-taneczny. I dlatego, by w ten sposób uczcić rok 2022 - uznany przez Sejm RP – Rokiem Polskiego Romantyzmu.
Właśnie w tym roku mija 200. rocznica wydania debiutanckiego tomiku poezji przez Adama Mickiewicza. Dlatego na małej scenie w Elektryku zagościły upiory, świtezianki, duchy, zjawy rodem z ballad i romansów romantycznego wieszcza. A wszystko w tajemniczej, mrocznej scenerii w anturażu dekoracji imitujących naturę wykonanych przez uczestników projektu. - Otóż naturalnym źródłem koncepcji estetycznej projektu było wychowanie przez sztukę i pokazanie w sposób kreatywny jednego z najistotniejszych okresów naszej literatury – podkreśla Dorota Zdzierak, nauczycielka w ZSE-E, współorganizatorka przedsięwzięcia. - Myślę, że to był dobry powód do przypomnienia epoki, w której tworzyli genialni polscy poeci, kompozytorzy, malarze, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowego zniewolenia stworzyli w sercach Polaków duchową wolność i myśl niepodległą. Ballady i romanse są ilustracją poglądów na ludzką naturę, służą przedstawieniu człowieczeństwa. Na kartach tego dzieła Mickiewicz jako pierwszy zwrócił uwagę na to, czego nie można zbadać , opisać i zmierzyć – opowiada.
Oprócz spektaklu uczniowie mogli w tym dniu wysłuchać wykładu prof. dr hab. Pelagii Bojko z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, filia w Piotrkowie Trybunalskim, która w ciekawy sposób podkreśliła wartość literatury romantycznej. – Zmienia spojrzenie na człowieka, na świat, dostrzega to, co pomijał racjonalizm w klasycyzmie. Całe bogactwo romantyzmu to nie kwestia wszystkich szalonych postaci zaświatowych, ale spojrzenie na człowieka dużo bogatszego, człowieka który ma wnętrze równoważne wszechświatowi. Mickiewiczowskie zawołanie w balladzie programowej: „Miej serce i patrzaj w serce” myślę, że jest ważne dla młodzieży, podkreśla bowiem siłę uczuć – komentuje prof. Bojko.
Uroczysty spektakl stał się również okazją, by wręczyć nagrody uczniom biorącym udział w konkursach towarzyszących projektowi. Nad całością przedsięwzięcia czuwały nauczycielki: Dorota Zdzierak, Aneta Boryń i Małgorzata Piotrowska, zaś oprawę plastyczną pomogła przygotować Ewelina Hofman – Wróblewska.
Uczniowie Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku oraz EST Tettnang zakończyli drugą część polsko-niemieckiego projektu wymiany młodzieży pod nazwą „Tech-Factory”. Tym razem była to rewizyta uczniów z Niemiec w Polsce, podczas której młodzież wspólnie realizowała projekty techniczne, poznawała kulturę obu krajów, ale przede wszystkim nawiązywała nowe znajomości i budowała wzajemne relacje.
Rozpoczynamy rekrutację do projektu „Program rozwoju Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku” nr FELD.09.02-IZ.00-0020/25 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027”.
W projekcie weźmie udział 120 uczniów uczących się w zawodzie: technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik elektronik, technik reklamy.
Paweł Gonera z klasy 2b został laureatem Konkursu Literackiego zorganizowanego w ramach XXV Radomszczańskich Dni Rodziny. Zdobył I miejsce za pracę pt. „Tam, gdzie zaczyna się moje serce”.
„Bóg pragnie rodziny, która jest domem i szkołą miłości” – to hasło przewodnie tegorocznych jubileuszowych Dni Rodziny w Radomsku. Uroczystościom, jak co roku, towarzyszył konkurs literacki zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, którego tematyka ściśle związana była z domem i rodziną. - Ta nagroda jest dla mnie dużym wyróżnieniem, szczerze, to w ogóle się jej nie spodziewałem. Temat, który podjąłem był o rodzinie i relacji w niej. W ostatnim czasie sporo przeżyłem i to dało mi inspirację do opowiedzenia mojej historii – komentuje laureat. Opiekunką ucznia jest nauczycielka Aneta Jędrzejczyk.
Kolejny projekt z dofinansowaniem z funduszy unijnych został zatwierdzony do realizacji przez Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Projekt pod nazwą „Program rozwoju Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku”.
Projekt o numerze FELD.09.02-IZ.00-0020/25 jest realizowany w ramach działania FELD.09.02 – Społeczeństwo w transformacji, Program: Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, Priorytet: FELD.09. - Fundusze Europejskie dla łódzkiego w transformacji.
Wartość projektu: 2 098 863,13 zł w tym dofinansowanie - 1 784 033,66 zł ze środków UE
Wkrótce rekrutacja do projektu
W dniach 13–22 kwietnia 2026 roku uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku uczestniczyli w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską EST Tettnang w Niemczech. Projekt odbywał się pod hasłem „Tech-Factory” i koncentrował się na rozwijaniu kompetencji technicznych w obszarach elektroniki oraz informatyki.
Głównym założeniem programu była realizacja wspólnych projektów technicznych, zgodnych z profilem obu szkół oraz zainteresowaniami uczniów. Praca odbywała się w międzynarodowych zespołach, co sprzyjało nie tylko zdobywaniu wiedzy praktycznej, ale również rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i współpracy międzykulturowej.
W ramach pierwszego projektu uczniowie rozpoczęli prace nad stworzeniem przewodnika cyfrowego. Zbierali materiały, analizowali możliwe rozwiązania technologiczne oraz wybierali odpowiednie narzędzia do realizacji zadania. Projekt ten będzie kontynuowany podczas rewizyty w Polsce w maju.

Konkursy Wiedzy Technicznej odbywają się w naszej szkole już po raz siódmy. Tym razem w nowej, uproszczonej formie. Zapraszamy Was podczas Dni otwartych Elektryka 29 kwietnia 2026 roku do sprawdzenia się w testach wiedzy:
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tomaszowie Mazowieckim informuje o planowanych terminach szkoleń podstawowych w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW) w 2026 roku. Szkolenia odbędą się w wyznaczonych centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych, w formie turnusów 27-dniowych oraz 12-dniowych.
Terminy szkolenia podstawowego (27 dni)
Turnusy 27-dniowe:
Terminy szkolenia skróconego (12 dni)
Dla absolwentów szkół ponadpodstawowych realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego, edukację w dziedzinie obronności, uczniów OPW oraz uczestników programów edukacyjnych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej:
9 czerwca – 20 czerwca – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.
Zgłoszenia i dodatkowe informacje
Osoby zainteresowane rozpoczęciem służby zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na naszej stronie internetowej oraz do złożenia wniosku poprzez portal:
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
w roku szkolnym 2025/2026