7-osobowa delegacja uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku dostąpiła zaszczytu udziału w obchodach 80.rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. Byli w samym centrum wydarzeń pomagając Ocalałym zapalić znicze pod wagonem towarowym ustawionym pod bramą wjazdową do Birkenau.
27 stycznia w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu do Oświęcimia zjechało ponad 3 tysiące zaproszonych gości, w tym delegacje z ponad 60 państw z całego świata. Najważniejsi jednak w tym dniu byli Ocalali, byli więźniowie KL Auschwitz – Birkenau, którzy doczekali szczęśliwie ocalenia z tego nazistowskiego obozu śmierci. – Tych, którzy doczekali wolności było niewielu, a teraz została nas tylko garstka – podkreślił Marian Turski, były więzień, który przywitał ok. 60-osobową grupę swoich towarzyszy niedoli. Podczas wystąpień Ocalali opowiadali o swoich traumatycznych przeżyciach i apelowali do następnych pokoleń o tolerancję. - Myślałam, że wszyscy będziemy musieli umrzeć, że to już tak jest, że jak się jest żydowskim dzieckiem, to po prostu trzeba umrzeć – mówiła Ocalała Tova Friedman, która trafiła do obozu jako 6-letnie dziecko. – Dzisiaj wszyscy mamy obowiązek nie tylko pamiętać, ale także ostrzegać i uczyć ludzi, że z nienawiści rodzi się tylko więcej nienawiści, a z zabijania więcej zabijania. - Bądźcie uczuleni na wszelkie przejawy nietolerancji, niechęci do różniących się kolorem skóry, wyznaniem czy też orientacją seksualną – zaapelował do młodzieży 99-letni Leon Weintraub, jeden z ostatnich żyjących ocalałych z łódzkiego getta Litzmannstadt, a Ronald Lauder - przewodniczący Światowego Kongresu Żydów nawoływał: - Dzisiaj wszyscy musimy złożyć zobowiązanie, że nigdy nie będziemy milczeć wobec antysemityzmu czy też wobec jakiejkolwiek innej nienawiści.
Po tych przejmujących wypowiedziach Ocalali w asyście wolontariuszy złożyli znicze pod wagonem – symbolicznym pomnikiem ofiar transportowanych w wagonach bydlęcych do obozów zagłady. Wśród wolontariuszy znalazło się pięcioro uczniów Elektryka, którzy mieli zaszczyt podprowadzić byłych więźniów pod bramę i pomóc im złożyć symboliczne światełko pamięci ofiar holocaustu. – To niesamowite uczucie móc być pośród tylu silnych psychicznie ludzi, którzy posiadają za sobą ogromny bagaż historii, którą chętnie dzielą się z innymi, aby świat nie zapomniał… To wydarzenie zostanie mi głęboko w pamięci – mówi Mateusz Kowalski, tegoroczny maturzysta. – Emocji, jakie mi towarzyszyły, nie da się tak po prostu opisać, zwłaszcza tych, których doświadczyliśmy przy spotkaniu z osobami ocalałymi. Wielkim przeżyciem dla mnie była możliwość krótkiej rozmowy z niektórymi z nich. Zaproszenie nas na takiej rangi uroczystość było bardzo dużym wyróżnieniem naszej szkoły. – podkreślił uczeń Szymon Mielczarek. Oprócz wymienionych, Elektryk reprezentowali ponadto: Weronika Marchewka, Mateusz Kotala i Jakub Bartnik. Opiekę nad grupą sprawowały nauczycielki: Aneta Jędrzejczyk i wicedyrektor szkoły Agnieszka Nowicka, która zwróciła uwagę na wychowawczą rangę uroczystości: - Praca w wolontariacie była dla nas wszystkich cennym doświadczeniem edukacyjnym. Poprzez osobiste zaangażowanie i doświadczenie miejsca stajemy się budowniczymi pamięci o wielowymiarowej historii Auschwitz oraz mamy możliwość dania czegoś od siebie innym – stwierdziła.
Należy podkreślić, że udział delegacji z ZSE-E w obchodach był możliwy dzięki zaangażowaniu i staraniom nauczycielki historii Aleksandry Tyl, która zainicjowała współpracę między szkołą a muzeum, od lat współpracuje z Miejscem Pamięci w Oświęcimiu organizując szkolenia, pobyty studyjne dla młodzieży. Dzięki temu Elektryk był jedną z czterech szkół w Polsce biorącą udział w tym prestiżowym wydarzeniu.
Ponadto udział młodzieży w uroczystych obchodach był zwieńczeniem działań realizowanych od września w szkole w ramach projektu edukacyjnego pod hasłem „Bo zło krzewi się bardziej niż dobro”.
Aneta Jędrzejczyk
W dniach 31.03. - 12.04.2025r. grupa 24 uczniów ZSE-E odbywała staż zawodowy w Niemczech.
Staż realizowany był w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.
Zajęcia stażowe dla uczniów z Radomska zapewniła EST Tettnang, placówka wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt IT, zatrudniająca wysoko wyspecjalizowaną kadrę, mogąca pochwalić się absolwentami zarządzającymi światowymi markami z branży informatycznej i elektronicznej.
"Dla każdego coś elektryzującego"- tymi słowami można byłoby podsumować dzisiejszy Dzień Otwarty w Elektryku. W klimatycznej atmosferze ósmoklasiści poznawali kierunki kształcenia, pracownie przedmiotów zawodowych, ale przede wszystkim dzięki swoim przewodnikom - uczniom ZSE-E - mogli się przekonać, że Elektryk to styl życia.
Drodzy Ósmoklasiści! Dziękujemy za to, że tak licznie nas odwiedziliście! Dziękujemy za partyjkę szachów, rundki w CSa i wspólne rozmowy. Życzymy Wam trafnych wyborów i do zobaczenia we wrześniu
W I Mistrzostwach Elektryków Szkół Średnich i Branżowych ELEKTROSIMET CUP wzięła udział reprezentacja Zespołu Szkół Elektryczno -Elektronicznych z Radomska. Młodzi pasjonaci elektrotechniki zmierzyli się w konkurencjach teoretycznych i praktycznych.
Ślubowanie klas pierwszych w Elektryku połączono z pierwszym dniem wiosny oraz Dniem Patrona Szkoły - Prof. Janusza Groszkowskiego, który urodził się właśnie w tym dniu.
Uczniowie podczas uroczystej akademii dowiedzieli się m.in., że patron szkoły był nestorem polskiej radiotechniki, elektroniki, wychowawcą wielu pokoleń elektryków i elektroników, a przede wszystkim patriotą i Wielkim Człowiekiem – humanistą. Po wysłuchaniu biografii uczonego młodzież złożyła uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Od tego momentu pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami Elektryka.
Życzymy nowej braci uczniowskiej: powodzenia, doskonałych wyników w nauce, przyjaźni na lata, realizacji marzeń i rozwijania pasji w murach naszej szkoły.
Uroczystość przygotowały nauczycielki, opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Justyna Fontowicz i Anna Mikicka.
W dniu 1 kwietnia miała miejsce w naszej szkole akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod patronatem fundacji DKMS w ramach ogólnopolskiego projektu #KOMÓRKOMANIA.
Wszystkim, którzy zarejestrowali się tego dnia DZIĘKUJEMY.
"Pomożesz, bo możesz.Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024