7-osobowa delegacja uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku dostąpiła zaszczytu udziału w obchodach 80.rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. Byli w samym centrum wydarzeń pomagając Ocalałym zapalić znicze pod wagonem towarowym ustawionym pod bramą wjazdową do Birkenau.
27 stycznia w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu do Oświęcimia zjechało ponad 3 tysiące zaproszonych gości, w tym delegacje z ponad 60 państw z całego świata. Najważniejsi jednak w tym dniu byli Ocalali, byli więźniowie KL Auschwitz – Birkenau, którzy doczekali szczęśliwie ocalenia z tego nazistowskiego obozu śmierci. – Tych, którzy doczekali wolności było niewielu, a teraz została nas tylko garstka – podkreślił Marian Turski, były więzień, który przywitał ok. 60-osobową grupę swoich towarzyszy niedoli. Podczas wystąpień Ocalali opowiadali o swoich traumatycznych przeżyciach i apelowali do następnych pokoleń o tolerancję. - Myślałam, że wszyscy będziemy musieli umrzeć, że to już tak jest, że jak się jest żydowskim dzieckiem, to po prostu trzeba umrzeć – mówiła Ocalała Tova Friedman, która trafiła do obozu jako 6-letnie dziecko. – Dzisiaj wszyscy mamy obowiązek nie tylko pamiętać, ale także ostrzegać i uczyć ludzi, że z nienawiści rodzi się tylko więcej nienawiści, a z zabijania więcej zabijania. - Bądźcie uczuleni na wszelkie przejawy nietolerancji, niechęci do różniących się kolorem skóry, wyznaniem czy też orientacją seksualną – zaapelował do młodzieży 99-letni Leon Weintraub, jeden z ostatnich żyjących ocalałych z łódzkiego getta Litzmannstadt, a Ronald Lauder - przewodniczący Światowego Kongresu Żydów nawoływał: - Dzisiaj wszyscy musimy złożyć zobowiązanie, że nigdy nie będziemy milczeć wobec antysemityzmu czy też wobec jakiejkolwiek innej nienawiści.
Po tych przejmujących wypowiedziach Ocalali w asyście wolontariuszy złożyli znicze pod wagonem – symbolicznym pomnikiem ofiar transportowanych w wagonach bydlęcych do obozów zagłady. Wśród wolontariuszy znalazło się pięcioro uczniów Elektryka, którzy mieli zaszczyt podprowadzić byłych więźniów pod bramę i pomóc im złożyć symboliczne światełko pamięci ofiar holocaustu. – To niesamowite uczucie móc być pośród tylu silnych psychicznie ludzi, którzy posiadają za sobą ogromny bagaż historii, którą chętnie dzielą się z innymi, aby świat nie zapomniał… To wydarzenie zostanie mi głęboko w pamięci – mówi Mateusz Kowalski, tegoroczny maturzysta. – Emocji, jakie mi towarzyszyły, nie da się tak po prostu opisać, zwłaszcza tych, których doświadczyliśmy przy spotkaniu z osobami ocalałymi. Wielkim przeżyciem dla mnie była możliwość krótkiej rozmowy z niektórymi z nich. Zaproszenie nas na takiej rangi uroczystość było bardzo dużym wyróżnieniem naszej szkoły. – podkreślił uczeń Szymon Mielczarek. Oprócz wymienionych, Elektryk reprezentowali ponadto: Weronika Marchewka, Mateusz Kotala i Jakub Bartnik. Opiekę nad grupą sprawowały nauczycielki: Aneta Jędrzejczyk i wicedyrektor szkoły Agnieszka Nowicka, która zwróciła uwagę na wychowawczą rangę uroczystości: - Praca w wolontariacie była dla nas wszystkich cennym doświadczeniem edukacyjnym. Poprzez osobiste zaangażowanie i doświadczenie miejsca stajemy się budowniczymi pamięci o wielowymiarowej historii Auschwitz oraz mamy możliwość dania czegoś od siebie innym – stwierdziła.
Należy podkreślić, że udział delegacji z ZSE-E w obchodach był możliwy dzięki zaangażowaniu i staraniom nauczycielki historii Aleksandry Tyl, która zainicjowała współpracę między szkołą a muzeum, od lat współpracuje z Miejscem Pamięci w Oświęcimiu organizując szkolenia, pobyty studyjne dla młodzieży. Dzięki temu Elektryk był jedną z czterech szkół w Polsce biorącą udział w tym prestiżowym wydarzeniu.
Ponadto udział młodzieży w uroczystych obchodach był zwieńczeniem działań realizowanych od września w szkole w ramach projektu edukacyjnego pod hasłem „Bo zło krzewi się bardziej niż dobro”.
Aneta Jędrzejczyk
Trwają ostatnie przygotowania do stażu zagranicznego uczniów naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w kursie języka niemieckiego, w zajęciach kulturowych i pedagogicznych online i stacjonarnie w szkole. Za kilka dni spotkanie z całą grupą i opiekunami, a potem pakujemy walizki i ruszamy!
Staż realizowany jest w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
W dniu 14 marca 2025 r. odbyła się Łódzka gala XXVII Rankingu Perspektyw. Wydarzenie to miało na celu wyróżnienie najlepszych szkół średnich w województwie łódzkim.
Nasza szkoła otrzymała srebrną tarczę, zajmując zaszczytne 10 miejsce wśród techników województwa łódzkiego. Uzyskane wyróżnienie to efekt wspólnej pracy uczniów i nauczycieli. W imieniu naszej społeczności szkolnej dyplom odebrał wicedyrektor Jarosław Majstrowicz.
Odnośniki do stron:
https://www.kuratorium.lodz.pl/lodzka-gala-xxvii-rankingu-perspektyw/
https://2025.technika.perspektywy.pl/rankingi/ranking-lodzki
Dzień liczby π już na stałe wpisał się w kalendarz Elektryka. 13.03, czyli pierwszy dzień tych obchodów wyłonił uczniów z najlepszą pamięcią. Kamil Popiołek z 4m zapamiętał 279 cyfr z rozszerzenia dziesiętnego tej niezwykłej stałej. Jan Adamowicz z 4ac z pamięci podał 232 cyfry, a Jakub Rogalewicz z 4l 156 cyfr.
14 marca to kolejny dzień, w którym obchodzimy urodziny Ludolfiny. Dzisiaj nasi najlepsi uczniowie pojechali na finał Międzynarodowego konkursu matematycznego NABOJ. Drużyna Juniorów w składzie Bartosz Bąk, Szymon Kapłan, Marcin Kołodziejczyk, Jan Nowicki I Kacper Węgrzyński zajęli 391 miejsce na 785 drużyn w rankingu międzynarodowym i 86 na 124 drużyny z Polski. Drużyna Seniorów w składzie Kacper Chamala, Kacper Kwarta, Mateusz Kotala i Jakub Lis zajęli 602 miejsce na 743 drużyny w rankingu międzynarodowym. Konkursu równocześnie odbywa się w 15 krajach.
Gratulujemy wyników naszym uczestnikom.
W dniach 10-13 lutego 2025r. odbyła się wizyta przygotowawcza w EST w Tettnang w Niemczech, gdzie w kwietniu uczniowie ZSE-E realizować będą 2 - tygodniowy staż zawodowy pt. „Szansa dla uczniów branży IT” w ramach ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Od 1 lutego 2025 r. zostały zmienione znaki graficzne w logo naszego projektu. W celu realizacji stażu należy pobrać wszystkie dokumenty stażowe znajdujące się poniżej i wydrukować z nowym logotypem. Dokumenty ze starymi znakami graficznymi nie będą przyjmowane.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024