Na to i inne pytania musi sobie odpowiedzieć odbiorca podczas zetknięcia z fotografiami Karola Bogacza – ucznia Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku, które można oglądać w Galerii Sztuki „Przystanek Cooltura” Fundacji Foto Pozytyw. Mało tego, widz musi się zmierzyć dodatkowo z poetycką niespodzianką przygotowaną przez autora zdjęć.
Karol Bogacz jest uczniem trzeciej klasy technikum o profilu technik reklamy. Od prawie dwóch lat związany jest z radomszczańską Fundacją Foto Pozytyw, pod skrzydłami której nabiera fotograficznego szlifu uczestnicząc w warsztatach, plenerach fotograficznych. Pod czujnym okiem swego mentora Marcina Kwarty poznaje tajniki tej wymagającej dziedziny sztuki wizualnej. Karol jest absolwentem Akademii Foto ART Foto Pozytywu, członkiem „OtwARTej grupy twórczej”. - Mimo młodego wieku Karol pokazuje, że doskonale wie, co chce przekazać. Jego prace są jak emocjonalny rollercoaster – zaskakują, wzruszają i zmuszają do zatrzymania się w biegu codzienności. Jeśli widz na wystawach kiedykolwiek zadaje sobie pytanie „co autor miał na myśli?”- to tutaj ma szansę naprawdę to odkryć. Ale uwaga! Możecie też odkryć coś więcej – siebie. Idźcie, zobaczcie, dajcie się porwać. Bo kto wie – może to Wasza „niepewność” stanie się kluczem do nowych inspiracji? – zachęca Marcin Kwarta, prezes Fundacji Foto Pozytyw.
I rzeczywiście tak jest. To wystawa wymagająca od widza zaangażowania intelektualnego, zanurzenia się w wykreowany przez autora poetycko – fotograficzny świat „dyptyków” i umiejętności powiązania pozornie sprzecznych ze sobą wizji. - To opowieść o życiu artysty, o obecnych w nim dylematach, uczuciach – mówi Karol Bogacz. - To zbiór moich przemyśleń za pomocą obrazu i słowa. Najróżniejsze niepewności towarzyszą każdemu człowiekowi w jego życiu, każdy ma swoje problemy i trudności, z którymi się mierzy, ja o swoich napisałem i je sfotografowałem. Poruszyłem w tym projekcie trudne aspekty naszego istnienia: poszukiwanie sensu, konflikt wewnętrzny czy wszelkie kryzysy i upadki. Najważniejsze jest jednak, że ze wszystkich tych - na pozór złych doświadczeń - możemy zawsze coś wyciągnąć, czegoś się nauczyć. I o tym właśnie jest ta wystawa: o upadkach, które przecież każdemu się zdarzają, ale co ważniejsze - o podnoszeniu się z nich i wyciąganiu wniosków – puentuje.
Wystawa prac Karola Bogacza będzie dostępna do 24 stycznia.
Aneta Jędrzejczyk
2 195 845,36 zł – taka kwota trafi do radomszczańskiego Elektryka w ramach realizacji projektu pt. „Energia do transformacji – podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i uczennic Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku”. Zostanie przeznaczona na realizację staży, szkolenia uczniów, nauczycieli i modernizacje czterech pracowni przedmiotów zawodowych.
Zabytki i ciekawostki turystyczne czeskiego Ołomuńca mieli okazję zwiedzić uczniowie z Elektryka, z klas 4b i 3g. To miasteczko na Morawach niewiele ustępuje stolicy Czech - Pradze, ponieważ ma bogatą architekturą, kulturę i dziedzictwo religijne. Młodzież wraz z opiekunami zobaczyła Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, ratusz gotycki wraz z zabytkowym zegarem astronomicznym, fontanny miejskie oraz zwiedzała Katedrę Św. Wacława. A wszystko w otoczeniu klimatycznego jarmarku bożonarodzeniowego.
X edycja dyktanda w języku angielskim odbyła się w Elektryku. Tekst, z którym zmierzyli się uczniowie związany był z szeroko pojętą techniką informatyczną. W potyczkach ortograficznych wzięły udział 24 osoby, z których wyłoniono mistrzowską trójkę. Oto oni:
GRATULUJEMY!
Etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Mediach miał miejsce w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. 10 najlepszych uczniów zakwalifikowało się do etapu centralnego, w tym uczeń Elektryka Marceli Księżnik.
To hasło przewodnie projektu edukacyjnego zrealizowanego w Zespole Szkół Elektryczno -Elektronicznych w Radomsku, podczas którego słowo „Ojczyzna” zostało odmienione przez wszystkie możliwe przypadki. Gościem specjalnym wydarzenia była prof. dr hab. Pelagia Bojko z Akademii Piotrkowskiej.
fot. Bartosz Bąk
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024