Na to i inne pytania musi sobie odpowiedzieć odbiorca podczas zetknięcia z fotografiami Karola Bogacza – ucznia Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku, które można oglądać w Galerii Sztuki „Przystanek Cooltura” Fundacji Foto Pozytyw. Mało tego, widz musi się zmierzyć dodatkowo z poetycką niespodzianką przygotowaną przez autora zdjęć.
Karol Bogacz jest uczniem trzeciej klasy technikum o profilu technik reklamy. Od prawie dwóch lat związany jest z radomszczańską Fundacją Foto Pozytyw, pod skrzydłami której nabiera fotograficznego szlifu uczestnicząc w warsztatach, plenerach fotograficznych. Pod czujnym okiem swego mentora Marcina Kwarty poznaje tajniki tej wymagającej dziedziny sztuki wizualnej. Karol jest absolwentem Akademii Foto ART Foto Pozytywu, członkiem „OtwARTej grupy twórczej”. - Mimo młodego wieku Karol pokazuje, że doskonale wie, co chce przekazać. Jego prace są jak emocjonalny rollercoaster – zaskakują, wzruszają i zmuszają do zatrzymania się w biegu codzienności. Jeśli widz na wystawach kiedykolwiek zadaje sobie pytanie „co autor miał na myśli?”- to tutaj ma szansę naprawdę to odkryć. Ale uwaga! Możecie też odkryć coś więcej – siebie. Idźcie, zobaczcie, dajcie się porwać. Bo kto wie – może to Wasza „niepewność” stanie się kluczem do nowych inspiracji? – zachęca Marcin Kwarta, prezes Fundacji Foto Pozytyw.
I rzeczywiście tak jest. To wystawa wymagająca od widza zaangażowania intelektualnego, zanurzenia się w wykreowany przez autora poetycko – fotograficzny świat „dyptyków” i umiejętności powiązania pozornie sprzecznych ze sobą wizji. - To opowieść o życiu artysty, o obecnych w nim dylematach, uczuciach – mówi Karol Bogacz. - To zbiór moich przemyśleń za pomocą obrazu i słowa. Najróżniejsze niepewności towarzyszą każdemu człowiekowi w jego życiu, każdy ma swoje problemy i trudności, z którymi się mierzy, ja o swoich napisałem i je sfotografowałem. Poruszyłem w tym projekcie trudne aspekty naszego istnienia: poszukiwanie sensu, konflikt wewnętrzny czy wszelkie kryzysy i upadki. Najważniejsze jest jednak, że ze wszystkich tych - na pozór złych doświadczeń - możemy zawsze coś wyciągnąć, czegoś się nauczyć. I o tym właśnie jest ta wystawa: o upadkach, które przecież każdemu się zdarzają, ale co ważniejsze - o podnoszeniu się z nich i wyciąganiu wniosków – puentuje.
Wystawa prac Karola Bogacza będzie dostępna do 24 stycznia.
Aneta Jędrzejczyk
W dniu 25 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych. Była to wyjątkowa chwila, pełna wzruszeń, podziękowań i wspomnień. Uczniowie po raz ostatni spotkali się w szkolnych murach jako społeczność szkolna. Dyrekcja, wychowawcy oraz nauczyciele podsumowali wspólnie spędzone lata, życząc maturzystom powodzenia na egzaminach oraz sukcesów w dalszym życiu.
Paulina Karasek i Karol Bogacz z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku to laureaci XXVIII edycji Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych. Karol Bogacz dodatkowo otrzymał nagrodę specjalną „Leonarda da Vinci” dla wszechstronnie uzdolnionych uczniów.
W muzyczną podróż po meandrach życia i twórczości Juliana Tuwima dali się porwać uczniowie Elektryka podczas spektaklu "Tuwim dla dorosłych" w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma. Choć uczniowie za poezją nie przepadają, ta forma "podania" zdecydowania przypadła im do gustu, zwłaszcza "Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w d...pocałowali".
Poznali Tuwima frywolnego, lirycznego, poważnego, skandalistę, ale przede wszystkim wirtuoza słowa.
W dniach 31.03. - 12.04.2025r. grupa 24 uczniów ZSE-E odbywała staż zawodowy w Niemczech.
Staż realizowany był w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.
Zajęcia stażowe dla uczniów z Radomska zapewniła EST Tettnang, placówka wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt IT, zatrudniająca wysoko wyspecjalizowaną kadrę, mogąca pochwalić się absolwentami zarządzającymi światowymi markami z branży informatycznej i elektronicznej.
"Dla każdego coś elektryzującego"- tymi słowami można byłoby podsumować dzisiejszy Dzień Otwarty w Elektryku. W klimatycznej atmosferze ósmoklasiści poznawali kierunki kształcenia, pracownie przedmiotów zawodowych, ale przede wszystkim dzięki swoim przewodnikom - uczniom ZSE-E - mogli się przekonać, że Elektryk to styl życia.
Drodzy Ósmoklasiści! Dziękujemy za to, że tak licznie nas odwiedziliście! Dziękujemy za partyjkę szachów, rundki w CSa i wspólne rozmowy. Życzymy Wam trafnych wyborów i do zobaczenia we wrześniu
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024