2 195 845,36 zł – taka kwota trafi do radomszczańskiego Elektryka w ramach realizacji projektu pt. „Energia do transformacji – podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i uczennic Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku”. Zostanie przeznaczona na realizację staży, szkolenia uczniów, nauczycieli i modernizacje czterech pracowni przedmiotów zawodowych.
1 866 468,55 zł stanowią środki pozyskane z programu: Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, działanie: FELD.09.02 – Społeczeństwo w transformacji; pozostała część wartości projektu to wkład krajowy i własny. – Doskonale wiemy, że w obecnych czasach jeden zawód to zbyt mało. Obecnie rynek pracy jest dynamiczny jak nigdy dotąd i dlatego wychodzimy z dodatkową ofertą kształcenia skierowaną do naszych uczniów. Stawiamy na jakość, atrakcyjność i podnoszenie kompetencji zawodowych naszego absolwenta po to, by bez trudu odnalazł się na rynku pracy – podkreśla Adam Jałkiewicz, dyrektor ZSE-E.
Dlatego w projekcie docelowo 150 uczniów z klas II-IV technikum odbędzie branżowe szkolenia i kursy, 150 uczniów będzie realizować płatne staże zawodowe oraz 21 nauczycieli weźmie udział w różnych formach doskonalenia w zakresie prowadzenia dydaktyki w innowacyjny sposób z wykorzystaniem TIK i nowoczesnych technik, w tym wirtualnej rzeczywistości (VR) i AI. - Realizowany projekt zakłada nabycie przez uczestników kompetencji z kilku obszarów związanych z transformacją społeczeństwa – precyzuje Jarosław Majstrowicz, wicedyrektor ZSE-E, koordynator projektu. - Są to: doskonalenie kompetencji informatycznych, kompetencji związanych z zieloną gospodarką oraz z transformacją energetyczną. W pierwszym obszarze uczestnicy przejdą szkolenia tematyczne kończące się uzyskaniem umiejętności zgodnie ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji, Zielone kwalifikacje to warsztaty z udziałem lokalnych firm i przedsiębiorców, zwiększające świadomość konieczności i korzyści płynących z wprowadzenia zielonych praktyk w różnych sektorach gospodarki, a w szczególności chodzi tu o czyste technologie, gospodarkę niskoemisyjną, transformację cyfrową w danej branży. Transformacja energetyczna w projekcie to np. zajęcia z systemów fotowoltaicznych na Politechnice Częstochowskiej, co - w połączeniu ze stażami realizowanymi w firmach z tej branży - zwiększy świadomość korzystania ze źródeł czystej energii – tłumaczy.
Obecnie rekrutacja do projektu już się zakończyła. Zakwalifikowani uczniowie oczekują na przydział do grup kursowych. Każdy z nich otrzymał dostęp do dokumentacji stażowej i wytyczne do realizacji stażu uczniowskiego realizowanego w firmach zlokalizowanych na terenie województwa łódzkiego.
Dodatkowo w ZSE-E zostaną zmodernizowane 4 pracownie przedmiotowe i wyposażone w sprzęt niezbędny do realizacji podstawy programowej kształcenia zawodowego. Tuż przed świętami Mikołaj dostarczył do szkoły pierwszą część wyczekiwanych przez społeczność Elektryka prezentów, które zostaną rozpakowane po przerwie świątecznej i zainstalowane w pracowniach.
Aneta Jędrzejczyk
X edycja dyktanda w języku angielskim odbyła się w Elektryku. Tekst, z którym zmierzyli się uczniowie związany był z szeroko pojętą techniką informatyczną. W potyczkach ortograficznych wzięły udział 24 osoby, z których wyłoniono mistrzowską trójkę. Oto oni:
GRATULUJEMY!
Etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Mediach miał miejsce w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. 10 najlepszych uczniów zakwalifikowało się do etapu centralnego, w tym uczeń Elektryka Marceli Księżnik.
To hasło przewodnie projektu edukacyjnego zrealizowanego w Zespole Szkół Elektryczno -Elektronicznych w Radomsku, podczas którego słowo „Ojczyzna” zostało odmienione przez wszystkie możliwe przypadki. Gościem specjalnym wydarzenia była prof. dr hab. Pelagia Bojko z Akademii Piotrkowskiej.
fot. Bartosz Bąk
Świąteczna dekoracja na ściance reporterskiej w Elektryku wreszcie doczekała się długo wyczekiwanego gościa - św. Mikołaja. Wszystkie klasy mogły się z nim sfotografować. Były elfy, śnieżynki, cukierki dla uczniów, rózgi dla nauczycieli, selfie z Mikołajem, dyrektorem szkoły, ale przede wszystkim radość ze wspólnego przeżywania tego niezwykłego dni
Cykl spotkań z doradztwa zawodowego dedykowany maturzystom ruszył w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. Ma to pomóc młodym osobom w zaplanowaniu swojej wymarzonej drogi kariery.
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024