To hasło przewodnie projektu edukacyjnego zrealizowanego w Zespole Szkół Elektryczno -Elektronicznych w Radomsku, podczas którego słowo „Ojczyzna” zostało odmienione przez wszystkie możliwe przypadki. Gościem specjalnym wydarzenia była prof. dr hab. Pelagia Bojko z Akademii Piotrkowskiej.
- Wartości , jakie przyświecały przedsięwzięciu to : patriotyzm i ojczyzna na przestrzeni dwunastu wieków historii państwa polskiego. Wiersze i utwory muzyczne uświadamiały młodzieży, że patriotyzm niejedno ma imię . Czym innym jest patriotyzm w czasie wojny, a czym innym w czasie pokoju. Inaczej patriotyzm rozumieją młodzi, a inaczej pokolenia, które doświadczyły utraty wolności. Jak pisał Tadeusz Różewicz: „Ojczyzna to kraj dzieciństwa, Miejsce urodzenia[…], Na początku ojczyzna jest blisko, na wyciągnięcie ręki, dopiero później rośnie, krwawi, boli” – tłumaczy Małgorzata Piotrowska, polonistka współorganizująca uroczystość.
To już kolejny projekt edukacyjny w Elektryku organizowany we współpracy z Akademią Piotrkowską. Tym razem prof. dr hab. Pelagia Bojko wygłosiła skierowany do młodzieży wykład na temat : „Patriotyzm ojczyźnianych obrazów w poezji polskich romantyków”. Oprawę słowno-muzyczno-taneczną przygotowała 30-osobowa grupa uczniów pod kierunkiem nauczycielek: Doroty Zdzierak, Małgorzaty Piotrowskiej i Katarzyny Węgrzyńskiej.
Jednym z elementów widowiska było wykonanie przez uczennice układu tanecznego pt. „Zniewolona Ojczyzna”, który odnosił się do rozbiorów Polski. Artystycznym tłem były wykonane przez uczniów klas 2F, 3F oraz 4GF prace z grafiki komputerowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pod kierunkiem nauczycielki Emilii Marszał oraz prace plastyczne zainspirowane literaturą polskiego romantyzmu, które stworzyła młodzież podczas zajęć z nauczycielką Katarzyną Kabzińską – Masionek.
Organizatorki przedsięwzięcia dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.
Aneta Jędrzejczyk
Na to i inne pytania musi sobie odpowiedzieć odbiorca podczas zetknięcia z fotografiami Karola Bogacza – ucznia Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku, które można oglądać w Galerii Sztuki „Przystanek Cooltura” Fundacji Foto Pozytyw. Mało tego, widz musi się zmierzyć dodatkowo z poetycką niespodzianką przygotowaną przez autora zdjęć.
2 195 845,36 zł – taka kwota trafi do radomszczańskiego Elektryka w ramach realizacji projektu pt. „Energia do transformacji – podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i uczennic Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku”. Zostanie przeznaczona na realizację staży, szkolenia uczniów, nauczycieli i modernizacje czterech pracowni przedmiotów zawodowych.
Zabytki i ciekawostki turystyczne czeskiego Ołomuńca mieli okazję zwiedzić uczniowie z Elektryka, z klas 4b i 3g. To miasteczko na Morawach niewiele ustępuje stolicy Czech - Pradze, ponieważ ma bogatą architekturą, kulturę i dziedzictwo religijne. Młodzież wraz z opiekunami zobaczyła Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, ratusz gotycki wraz z zabytkowym zegarem astronomicznym, fontanny miejskie oraz zwiedzała Katedrę Św. Wacława. A wszystko w otoczeniu klimatycznego jarmarku bożonarodzeniowego.
X edycja dyktanda w języku angielskim odbyła się w Elektryku. Tekst, z którym zmierzyli się uczniowie związany był z szeroko pojętą techniką informatyczną. W potyczkach ortograficznych wzięły udział 24 osoby, z których wyłoniono mistrzowską trójkę. Oto oni:
GRATULUJEMY!
Etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Mediach miał miejsce w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. 10 najlepszych uczniów zakwalifikowało się do etapu centralnego, w tym uczeń Elektryka Marceli Księżnik.
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024