To hasło przewodnie projektu edukacyjnego zrealizowanego w Zespole Szkół Elektryczno -Elektronicznych w Radomsku, podczas którego słowo „Ojczyzna” zostało odmienione przez wszystkie możliwe przypadki. Gościem specjalnym wydarzenia była prof. dr hab. Pelagia Bojko z Akademii Piotrkowskiej.
- Wartości , jakie przyświecały przedsięwzięciu to : patriotyzm i ojczyzna na przestrzeni dwunastu wieków historii państwa polskiego. Wiersze i utwory muzyczne uświadamiały młodzieży, że patriotyzm niejedno ma imię . Czym innym jest patriotyzm w czasie wojny, a czym innym w czasie pokoju. Inaczej patriotyzm rozumieją młodzi, a inaczej pokolenia, które doświadczyły utraty wolności. Jak pisał Tadeusz Różewicz: „Ojczyzna to kraj dzieciństwa, Miejsce urodzenia[…], Na początku ojczyzna jest blisko, na wyciągnięcie ręki, dopiero później rośnie, krwawi, boli” – tłumaczy Małgorzata Piotrowska, polonistka współorganizująca uroczystość.
To już kolejny projekt edukacyjny w Elektryku organizowany we współpracy z Akademią Piotrkowską. Tym razem prof. dr hab. Pelagia Bojko wygłosiła skierowany do młodzieży wykład na temat : „Patriotyzm ojczyźnianych obrazów w poezji polskich romantyków”. Oprawę słowno-muzyczno-taneczną przygotowała 30-osobowa grupa uczniów pod kierunkiem nauczycielek: Doroty Zdzierak, Małgorzaty Piotrowskiej i Katarzyny Węgrzyńskiej.
Jednym z elementów widowiska było wykonanie przez uczennice układu tanecznego pt. „Zniewolona Ojczyzna”, który odnosił się do rozbiorów Polski. Artystycznym tłem były wykonane przez uczniów klas 2F, 3F oraz 4GF prace z grafiki komputerowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pod kierunkiem nauczycielki Emilii Marszał oraz prace plastyczne zainspirowane literaturą polskiego romantyzmu, które stworzyła młodzież podczas zajęć z nauczycielką Katarzyną Kabzińską – Masionek.
Organizatorki przedsięwzięcia dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.
Aneta Jędrzejczyk
W dniu 25 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych. Była to wyjątkowa chwila, pełna wzruszeń, podziękowań i wspomnień. Uczniowie po raz ostatni spotkali się w szkolnych murach jako społeczność szkolna. Dyrekcja, wychowawcy oraz nauczyciele podsumowali wspólnie spędzone lata, życząc maturzystom powodzenia na egzaminach oraz sukcesów w dalszym życiu.
Paulina Karasek i Karol Bogacz z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku to laureaci XXVIII edycji Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych. Karol Bogacz dodatkowo otrzymał nagrodę specjalną „Leonarda da Vinci” dla wszechstronnie uzdolnionych uczniów.
W muzyczną podróż po meandrach życia i twórczości Juliana Tuwima dali się porwać uczniowie Elektryka podczas spektaklu "Tuwim dla dorosłych" w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma. Choć uczniowie za poezją nie przepadają, ta forma "podania" zdecydowania przypadła im do gustu, zwłaszcza "Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w d...pocałowali".
Poznali Tuwima frywolnego, lirycznego, poważnego, skandalistę, ale przede wszystkim wirtuoza słowa.
W dniach 31.03. - 12.04.2025r. grupa 24 uczniów ZSE-E odbywała staż zawodowy w Niemczech.
Staż realizowany był w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.
Zajęcia stażowe dla uczniów z Radomska zapewniła EST Tettnang, placówka wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt IT, zatrudniająca wysoko wyspecjalizowaną kadrę, mogąca pochwalić się absolwentami zarządzającymi światowymi markami z branży informatycznej i elektronicznej.
"Dla każdego coś elektryzującego"- tymi słowami można byłoby podsumować dzisiejszy Dzień Otwarty w Elektryku. W klimatycznej atmosferze ósmoklasiści poznawali kierunki kształcenia, pracownie przedmiotów zawodowych, ale przede wszystkim dzięki swoim przewodnikom - uczniom ZSE-E - mogli się przekonać, że Elektryk to styl życia.
Drodzy Ósmoklasiści! Dziękujemy za to, że tak licznie nas odwiedziliście! Dziękujemy za partyjkę szachów, rundki w CSa i wspólne rozmowy. Życzymy Wam trafnych wyborów i do zobaczenia we wrześniu
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
w roku szkolnym 2023/2024