Etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Mediach miał miejsce w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. 10 najlepszych uczniów zakwalifikowało się do etapu centralnego, w tym uczeń Elektryka Marceli Księżnik.
W tym roku wyjątkowo test z wiedzy o mediach uczniowie z łódzkiego pisali w radomszczańskim Elektryku. Była to 33-osobowa grupa młodzieży, wyłoniona w szkolnych eliminacjach polegających na napisaniu eseju na wskazane przez organizatora tematy. Etap okręgowy z kolei polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy o mediach i ten wyłonił dziesiątkę najlepszych uczniów, którzy awansowali do ścisłego finału. Radomsko reprezentować będzie Marceli Księżnik, tegoroczny maturzysta z Elektryka. – Wynik etapu wojewódzkiego zdecydowanie jest dla mnie zaskoczeniem. Część pytań była bardzo trudna, dlatego bardzo się cieszę, że się udało i będę miał okazję sprawdzić się w etapie centralnym – mówi.
W oczekiwaniu na wyniki testu uczestnicy mieli okazję spotkać się z dziennikarzem, wydawcą „Gazety Radomszczańskiej", prezesem Stowarzyszenia Gazet Lokalnych – Andrzejem Andrysiakiem, który w konkursie Grand Press zdobył prestiżowy tytuł Dziennikarza Roku 2024. Zaproszony gość opowiedział jak ważną rolę odgrywają media lokalne w demokracji.
Zawody centralne odbędą się w marcu przyszłego roku na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Aneta Jędrzejczyk
Świąteczna dekoracja na ściance reporterskiej w Elektryku wreszcie doczekała się długo wyczekiwanego gościa - św. Mikołaja. Wszystkie klasy mogły się z nim sfotografować. Były elfy, śnieżynki, cukierki dla uczniów, rózgi dla nauczycieli, selfie z Mikołajem, dyrektorem szkoły, ale przede wszystkim radość ze wspólnego przeżywania tego niezwykłego dni
Cykl spotkań z doradztwa zawodowego dedykowany maturzystom ruszył w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. Ma to pomóc młodym osobom w zaplanowaniu swojej wymarzonej drogi kariery.
Tego uczyli się uczniowie klas pierwszych: 1b i 1fl, którzy uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Działu Ochrony Środowiska - Edukacja Ekologiczna z PGK w Radomsku. Podczas prelekcji proekologicznej dowiedzieli się jak postępować z różnego rodzaju problematycznymi odpadami, np. bateriami, akumulatorami czy zużytym sprzętem elektrycznym oraz tym jaki mają wpływ na środowisko i zdrowie człowieka.
Justyna Fontowicz
Co wspólnego mają ze sobą te trzy wyrażenia? Dużo, ponieważ programiści z klasy 4l zwiedzili wystawę fotografii autorstwa Agnieszki Dumańskiej "Paranoiczne zdarzenie z czerwienią" w radomszczańskiej Galerii Sztuki Przystanek Cooltura. Uczyli się interpretować teksty kultury, poszukiwać kontekstów i ukrytych sensów.
Z młodzieżą spotkał się fotografik Marcin Kwarta - prezes Fundacji Foto Pozytyw, który w inspirujący sposób opowiadał o fotografiach, zachęcał do poszukiwania w nich emocji, skojarzeń, odpowiedzi na pytania: dlaczego zdarzenie właśnie z czerwienią, w dodatku paranoiczne? Uczniowie dzięki tej nietypowej lekcji mieli możliwość wykazania się kreatywnością, stworzenia dalszego ciągu zasygnalizowanej na fotografii historii oraz uczyli się konstruktywnej krytyki podczas oceny fotograficznego tekstu kultury. - Wystawa warta była uwagi, ponieważ mogliśmy zobaczyć wizję autorki na temat zniszczonego świata przepełnionego natłokiem informacji, które codziennie są nam dostarczane. Dało mi to dużo do myślenia. Zobaczyłem jak współczesne media zabierają nam czas i zapominamy o realnym świecie, który nas otacza. Jesteśmy pochłonięci internetem i zapominamy o realnym życiu - podkreśla Kacper Nowak z klasy 4l.
Aneta Jędrzejczyk
W dniu 21 listopada 2024 r odbyło się spotkanie z uczniami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie „Energia do transformacji – podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i uczennic Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku” Uczestnikom projektu przekazano informacje organizacyjne w związku z zakwalifikowaniem się do projektu. Zostali również zapoznani z harmonogramem dalszych działań projektowych, wzorami dokumentów stażowych oraz zasadami ich wypełniania.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w realizacji zadań projektowych.
Dokumenty do pobrania przez Uczestnika Projektu:
Umowa trójstronnaProjekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024