To hasło projektu edukacyjnego realizowanego w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku we współpracy z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano wiele działań. Ostatnio młodzież uczestniczyła w warsztatach „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz” w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Hasłem projektu są słowa Ocalałego – Jacka Zieleniewicza – byłego więźnia KL Auschwitz – Birkenau, które mają uświadomić młodym ludziom, by zawsze i wszędzie reagowali na zło. Projekt skierowany jest do uczniów z klas czwartych i piątych. – Celem naszego projektu jest edukacja o przeszłości dla przyszłości. Udział w warsztatach i spotkaniach z Ocalałymi ma uwrażliwić młodego człowieka na zło, które „kiełkuje” , gdy tylko trafi na podatny grunt. Piekło, jakie zgotowali naziści w czasie II wojny światowej zrodziło się od słów, za którymi potem poszły czyny. Jak twierdzi jedna z Ocalałych, Halina Birenbaum „człowiek to nie deszcz, którego nie da się zatrzymać, człowiek zawsze może zmienić zdanie”. I tego właśnie będziemy się uczyć podczas realizacji tego projektu - jak unikać złych wyborów wyciągając wnioski z przeszłości - tłumaczy nauczycielka historii Aleksandra Tyl, koordynatorka projektu.
W ramach działań przewidziano szkolenia dla nauczycieli, zajęcia antydyskryminacyjne, spotkania z Ocalałymi, pobyty seminaryjne młodzieży w Muzeum Auschwitz – Birkenau, konkursy literackie i historyczne, projekcje filmów związane z poruszaną tematyką. Punktem kulminacyjnym projektu będzie udział reprezentacji szkoły w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau.
Ostatnio uczestnikami pobytu seminaryjnego na terenie byłego obozu koncentracyjnego byli maturzyści z klasy 5af, którzy oprócz jego zwiedzania uczestniczyli w warsztatach w bloku 21. Tam pod okiem edukatora na wystawie „Drutami otoczony skrawek świata” zapoznali się z tragicznym losem Polaków deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. - Wizyta w tym szczególnym miejscu pamięci w dość mocny sposób przypomniała nam, jak dużo wokół siebie mamy, a tego nie doceniamy. Sądzę, że każdy chociaż raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce, ponieważ żywe przykłady tragedii najbardziej trafiają do naszej podświadomości. W trakcie wizyty poczułam się wdzięczna za wszystko co mam, bo widok warunków życia ofiar skłania do refleksji i uczy empatii, która w naszym świecie jest ogromnie ważna i warto ją pielęgnować – podkreśla uczennica Aleksandra Kozłowska. - Zobaczenie na żywo przedmiotów należących do ofiar i budynków, baraków na terenie byłego obozu wywiera ogromne wrażenie i pozwala pojąć skalę zbrodni nazistowskich. Uważam, że to spotkanie z historią było bardzo wartościowe, dając nową perspektywę na okrucieństwo wojny – mówi Marceli Księżnik, uczeń ZSE-E.
Aneta Jędrzejczyk
Mistrzostwo Powiatu Radomszczańskiego wywalczyli młodzi szczypiorniści z ZSE-E. W zawodach wzięło udział 5 drużyn, nasi zawodnicy pokonali konkurencję w profesjonalnym stylu i zdobyli I miejsce. Uczniowie będą reprezentować nasz powiat w półfinale Mistrzostw Województwa Łódzkiego.
Wiktoria Klisowska, kl. 3f
II miejsce i 800 zł zdobyła szkoła w kolejnej edycji konkursu pod hasłem" Elektrosprzęt w dobre ręce" zorganizowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku. W tym roku dzięki mobilizacji uczniów, rodziców i nauczycieli udało się ponownie znaleźć w czołówce nagordzonych. Społeczność Elektryka zebrała m.in. sprzęt AGD: lodówki, żelazka, ale i zabawki, telefony komórkowe czy sprzęt audiowizualny. Organizatorzy dziekują wszystkim za zaangażowanie.
Justyna Fontowicz
Reprezentacja uczniów ZSE-E w Radomsku odwiedziła groby zmarłych nauczycieli, pracowników naszej szkoły. Pamiętamy i przypominamy o tych, którzy odeszli, ale pozostają w naszych sercach.
Młodzież miała okazję zapoznać się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w produkcji samochodów oraz zdobyć praktyczną wiedzę o branży motoryzacyjnej. Było to możliwe podczas zwiedzania hali produkcyjnej poznańskiej fabryki.
Targi Game Arena to targi rozrywki i mulimediów organizowane w Poznaniu. Są okazją do przetestowania nowości ze świata gier komputerowych. Na fanów e-sportu czekały turnieje: Counter Strike: Global Ofensive, League of Legends czy Fifa. Młodzież miała okazję obejrzeć nowoczesny sprzęt, zrobić zdjęcia z cosplayer’ami, wysłuchać wywiadów z twórcami gry "Wiedźmin", obejrzeć turniej zawodników w Mistrzostwach Polski IT, zagrać w RetroSfera – gdzie można było zobaczyć sprzęt począwszy od konsol wyprodukowanych w 1973 roku do najnowszych rozwiązań. Dla uczniów była to nie lada gratka i przede wszystkim świetna zabawa połączona z edukacją. Wycieczkę zorganizowali dla młodzieży nauczyciele przedmiotów informatycznych: Agnieszka Orłowska i Paweł Borowicz.
Rusza kolejna już edycja szkolnego konkursu artystycznego ph."Stroimy Święta". Zachęcamy do uruchomienia swojej wyobraźni, ekspresji plastycznej i kreatywności. Uczestnik konkursu powinien wykonać ozdobę związaną ze Świętami Bożego Narodzenia.
Forma, technika dowolna. Do pracy należy dołączyć kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz klasą. Prace należy przynosić do gabinetu pedagogów szkolnych (I piętro) do 4 grudnia 2024roku. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Kontakt: prof. Agnieszka Majewska, organizatorka konkursu.
w roku szkolnym 2023/2024