To hasło projektu edukacyjnego realizowanego w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku we współpracy z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano wiele działań. Ostatnio młodzież uczestniczyła w warsztatach „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz” w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Hasłem projektu są słowa Ocalałego – Jacka Zieleniewicza – byłego więźnia KL Auschwitz – Birkenau, które mają uświadomić młodym ludziom, by zawsze i wszędzie reagowali na zło. Projekt skierowany jest do uczniów z klas czwartych i piątych. – Celem naszego projektu jest edukacja o przeszłości dla przyszłości. Udział w warsztatach i spotkaniach z Ocalałymi ma uwrażliwić młodego człowieka na zło, które „kiełkuje” , gdy tylko trafi na podatny grunt. Piekło, jakie zgotowali naziści w czasie II wojny światowej zrodziło się od słów, za którymi potem poszły czyny. Jak twierdzi jedna z Ocalałych, Halina Birenbaum „człowiek to nie deszcz, którego nie da się zatrzymać, człowiek zawsze może zmienić zdanie”. I tego właśnie będziemy się uczyć podczas realizacji tego projektu - jak unikać złych wyborów wyciągając wnioski z przeszłości - tłumaczy nauczycielka historii Aleksandra Tyl, koordynatorka projektu.
W ramach działań przewidziano szkolenia dla nauczycieli, zajęcia antydyskryminacyjne, spotkania z Ocalałymi, pobyty seminaryjne młodzieży w Muzeum Auschwitz – Birkenau, konkursy literackie i historyczne, projekcje filmów związane z poruszaną tematyką. Punktem kulminacyjnym projektu będzie udział reprezentacji szkoły w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau.
Ostatnio uczestnikami pobytu seminaryjnego na terenie byłego obozu koncentracyjnego byli maturzyści z klasy 5af, którzy oprócz jego zwiedzania uczestniczyli w warsztatach w bloku 21. Tam pod okiem edukatora na wystawie „Drutami otoczony skrawek świata” zapoznali się z tragicznym losem Polaków deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. - Wizyta w tym szczególnym miejscu pamięci w dość mocny sposób przypomniała nam, jak dużo wokół siebie mamy, a tego nie doceniamy. Sądzę, że każdy chociaż raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce, ponieważ żywe przykłady tragedii najbardziej trafiają do naszej podświadomości. W trakcie wizyty poczułam się wdzięczna za wszystko co mam, bo widok warunków życia ofiar skłania do refleksji i uczy empatii, która w naszym świecie jest ogromnie ważna i warto ją pielęgnować – podkreśla uczennica Aleksandra Kozłowska. - Zobaczenie na żywo przedmiotów należących do ofiar i budynków, baraków na terenie byłego obozu wywiera ogromne wrażenie i pozwala pojąć skalę zbrodni nazistowskich. Uważam, że to spotkanie z historią było bardzo wartościowe, dając nową perspektywę na okrucieństwo wojny – mówi Marceli Księżnik, uczeń ZSE-E.
Aneta Jędrzejczyk
Świąteczna dekoracja na ściance reporterskiej w Elektryku wreszcie doczekała się długo wyczekiwanego gościa - św. Mikołaja. Wszystkie klasy mogły się z nim sfotografować. Były elfy, śnieżynki, cukierki dla uczniów, rózgi dla nauczycieli, selfie z Mikołajem, dyrektorem szkoły, ale przede wszystkim radość ze wspólnego przeżywania tego niezwykłego dni
Cykl spotkań z doradztwa zawodowego dedykowany maturzystom ruszył w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. Ma to pomóc młodym osobom w zaplanowaniu swojej wymarzonej drogi kariery.
Tego uczyli się uczniowie klas pierwszych: 1b i 1fl, którzy uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Działu Ochrony Środowiska - Edukacja Ekologiczna z PGK w Radomsku. Podczas prelekcji proekologicznej dowiedzieli się jak postępować z różnego rodzaju problematycznymi odpadami, np. bateriami, akumulatorami czy zużytym sprzętem elektrycznym oraz tym jaki mają wpływ na środowisko i zdrowie człowieka.
Justyna Fontowicz
Co wspólnego mają ze sobą te trzy wyrażenia? Dużo, ponieważ programiści z klasy 4l zwiedzili wystawę fotografii autorstwa Agnieszki Dumańskiej "Paranoiczne zdarzenie z czerwienią" w radomszczańskiej Galerii Sztuki Przystanek Cooltura. Uczyli się interpretować teksty kultury, poszukiwać kontekstów i ukrytych sensów.
Z młodzieżą spotkał się fotografik Marcin Kwarta - prezes Fundacji Foto Pozytyw, który w inspirujący sposób opowiadał o fotografiach, zachęcał do poszukiwania w nich emocji, skojarzeń, odpowiedzi na pytania: dlaczego zdarzenie właśnie z czerwienią, w dodatku paranoiczne? Uczniowie dzięki tej nietypowej lekcji mieli możliwość wykazania się kreatywnością, stworzenia dalszego ciągu zasygnalizowanej na fotografii historii oraz uczyli się konstruktywnej krytyki podczas oceny fotograficznego tekstu kultury. - Wystawa warta była uwagi, ponieważ mogliśmy zobaczyć wizję autorki na temat zniszczonego świata przepełnionego natłokiem informacji, które codziennie są nam dostarczane. Dało mi to dużo do myślenia. Zobaczyłem jak współczesne media zabierają nam czas i zapominamy o realnym świecie, który nas otacza. Jesteśmy pochłonięci internetem i zapominamy o realnym życiu - podkreśla Kacper Nowak z klasy 4l.
Aneta Jędrzejczyk
W dniu 21 listopada 2024 r odbyło się spotkanie z uczniami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie „Energia do transformacji – podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i uczennic Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku” Uczestnikom projektu przekazano informacje organizacyjne w związku z zakwalifikowaniem się do projektu. Zostali również zapoznani z harmonogramem dalszych działań projektowych, wzorami dokumentów stażowych oraz zasadami ich wypełniania.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w realizacji zadań projektowych.
Dokumenty do pobrania przez Uczestnika Projektu:
Umowa trójstronnaProjekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024