Młodzi radiowcy z Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku odwiedzili siedzibę Radia Łódź. Mieli okazję poznać specyfikę pracy dziennikarza radiowego i wziąć udział w warsztatach dziennikarskich, pod fachowym okiem redaktor Moniki Czerskiej.
-To fascynujące doświadczenie – mówi uczeń Igor Ślęzak. – Pani Monika to skarbnica wiedzy na temat radia i pracy redaktora – zachwyca się Filip Majewski. - Atmosfera była niezwykle inspirująca – dodaje Bartek Nowakowski.
I rzeczywiście tak było. Młodzież spotykając się z kolejnymi pracownikami radia mogła się przekonać, że to ludzie z pasją, ciężko pracujący na markę łódzkiej rozgłośni. Jej historię przybliżyła uczniom Barbara Pawłowska, to w jej towarzystwie i Moniki Czerskiej, grupa z Radomska zwiedziła różne pomieszczenia składające się w radiową całość. Mogła porozmawiać z realizatorami, dźwiękowcami, reporterami. - Podczas wizyty w Radiu Łódź duże wrażenie zrobiła na nas wszystkich praca zespołowa osób tworzących radio, ich przygotowanie, profesjonalizm, a także niesamowite umiejętności improwizacji oraz radzenia sobie z nieoczekiwanymi problemami, szczególnie w audycjach na żywo – mówi z zachwytem Bartosz Bąk. - Praca radiowca to jest praca 24 godziny na dobę, zwłaszcza dziennikarza newsowego, informacyjnego – zaznacza redaktor Czerska. - Nie wychodzimy z pracy, ale ta praca jest dla nas wielką pasją, daje nam wiele przyjemności. Ja w radiu praktycznie robiłam wszystko: od asystenta redaktora poprzez reportera. Jestem autorką serwisów informacyjnych, byłam wydawcą programów, byłam kierownikiem redakcji, zastępcą, jestem publicystą, komentatorem, więc to radio znam od podszewki. Każdy element pracy w radiu jest fascynujący. A najfantastyczniejszą rzeczą jest kontakt z ludźmi. To jest niesamowita energia. Uwielbiam rozmawiać z ludźmi, słuchać ich, zadawać pytania i uczyć się tak naprawdę od nich wielu rzeczy – opowiada z pasją.
Jednak największy poziom adrenaliny wśród młodzieży wywołała wizyta w studiu radiowym, w którym młodzi radiowcy mogli spróbować swoich sił za mikrofonem. Nagrali serwis informacyjny i przeprowadzili wywiad z redaktor Czerską. – Dzięki temu doświadczeniu uświadomiłem sobie, że głos z radia to nie tylko dźwięk, ale i człowiek siedzący za mikrofonem. Gdy miałem przyjemność osobiście zasiąść za studyjnym mikrofonem i poprowadzić wywiad - nabrałem dużego respektu do tej pracy – zwierza się ze swoich spostrzeżeń Jakub Lis. - Dla drużyny naszego radiowęzła było to szczególne wyróżnienie móc zobaczyć jak wygląda realizacja programów. Na pewno wynieśliśmy z tego spotkania mnóstwo pomysłów na to, jak możemy poprawić naszą działalność oraz jak możemy rozbudować nasze centrum – dodaje.
I rzeczywiście, z każdym kolejnym szkolnym serwisem informacyjnym, uczniowie z Radia Bizon wprowadzają zmiany w prezentowaniu i realizacji dźwiękowej swoich audycji. Widać, że nauka nie poszła w las.
Aneta Jędrzejczyk
Na to i inne pytania musi sobie odpowiedzieć odbiorca podczas zetknięcia z fotografiami Karola Bogacza – ucznia Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku, które można oglądać w Galerii Sztuki „Przystanek Cooltura” Fundacji Foto Pozytyw. Mało tego, widz musi się zmierzyć dodatkowo z poetycką niespodzianką przygotowaną przez autora zdjęć.
2 195 845,36 zł – taka kwota trafi do radomszczańskiego Elektryka w ramach realizacji projektu pt. „Energia do transformacji – podnoszenie kompetencji zawodowych uczniów i uczennic Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku”. Zostanie przeznaczona na realizację staży, szkolenia uczniów, nauczycieli i modernizacje czterech pracowni przedmiotów zawodowych.
Zabytki i ciekawostki turystyczne czeskiego Ołomuńca mieli okazję zwiedzić uczniowie z Elektryka, z klas 4b i 3g. To miasteczko na Morawach niewiele ustępuje stolicy Czech - Pradze, ponieważ ma bogatą architekturą, kulturę i dziedzictwo religijne. Młodzież wraz z opiekunami zobaczyła Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, ratusz gotycki wraz z zabytkowym zegarem astronomicznym, fontanny miejskie oraz zwiedzała Katedrę Św. Wacława. A wszystko w otoczeniu klimatycznego jarmarku bożonarodzeniowego.
X edycja dyktanda w języku angielskim odbyła się w Elektryku. Tekst, z którym zmierzyli się uczniowie związany był z szeroko pojętą techniką informatyczną. W potyczkach ortograficznych wzięły udział 24 osoby, z których wyłoniono mistrzowską trójkę. Oto oni:
GRATULUJEMY!
Etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Mediach miał miejsce w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. 10 najlepszych uczniów zakwalifikowało się do etapu centralnego, w tym uczeń Elektryka Marceli Księżnik.
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024