W trosce o prawniczą wiedzę i przyszłość uczniów Zespół Szkół Elektryczno - Elektronicznych nawiązał współpracę z Sądem Rejonowym w Radomsku. W ramach projektu edukacyjnego pod hasłem "Aktywizujące metody w edukacji prawnej" młodzież uczestniczy w nietypowych lekcjach z prawa mających miejsce w radomszczańskim sądzie.
-Projekt ma na celu popularyzowanie wiedzy z zakresu prawa oraz zapobieganie wykroczeniom w dorosłym życiu. Edukacja młodzieży obejmuje wiedzę na temat podstawowych praw, obowiązków, profilaktyki i zwalczania przestępstw, a także funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - mówi Dorota Zdzierak, koordynatorka projektu. Uczniowie uczestniczą w wycieczkach do sądu, podczas których zwiedzają archiwum ksiąg wieczystych, areszt i zapoznają się ze specyfiką pracy poszczególnych wydziałów. Ostatnio klasa 2f (technik reklamy) brała udział w spotkaniu z kurator, która omówiła konsekwencje prawne grożące nieletnim oraz pełnoletnim za popełnienie konkretnych wykroczeń. Po prelekcji wygłoszonej przez kurator sądową uczniowie uczestniczyli w rozprawie sądowej.
- To cenna lekcja z zakresu prawa, zasad jego interpretacji i stosowania na pewno zwiększy poziom świadomości uczestników spotkania -podsumowuje D. Zdzierak.
ZSE-E dziękuję Panu Robertowi Cieciurze - dyrektorowi sądu za współpracę i umożliwienie młodzieży udziału w lekcjach z prawa na terenie sądu.
W projekt zaangażowana jest również nauczycielka Justyna Fontowicz.
Wiktoria Klisowska, 2f
Na to klasyczne pytanie odpowiedzi szukali uczniowie Elektryka, którzy wzięli udział w niecodziennej lekcji języka polskiego poświęconej Juliuszowi Słowackiemu. Gościem specjalnym wydarzenia była prof. Pelagia Bojko z Akademii Piotrkowskiej.
A dokładniej rozpoczęli je od dekorowania bożonarodzeniowych bombek na choinkę. Było to możliwe podczas wycieczki szkolnej do fabryki bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie mieli możliwość poznania procesu wytwarzania ozdób choinkowych. Zwiedzili pomieszczenia, w których bombki nabierają konkretnego kształtu, następnie są malowane, srebrzone i ręcznie ozdabiane. Po teorii przyszedł czas na praktykę, czyli udział w warsztatach zdobienia swoich autorskich bombek. Uczniom towarzyszyły nauczycielki: Justyna Fontowicz i Elżbieta Kawczak.
Wiktoria Klisowska, 2f
Kacper Nowak z kl. 3l zdobył I miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym „Moja Wolność – Moja Ojczyzna” na prezentację multimedialną zorganizowanym przez Zespół Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Radomsku z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyróżnienie z kolei otrzymał Jan Tereszkiewicz z kl.3l. - Celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią Polski, jej dążeniem do niepodległości, jak również kształtowanie postaw patriotycznych oraz świadomości narodowej, połączonej z szacunkiem do ojczyzny – podkreślają organizatorki konkursu: Katarzyna Kałek i Justyna Śliwińska z Bursy Szkolnej.
Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka Aneta Jędrzejczyk.
O tym, jak udzielać pierwszej pomocy, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, jak zapobiegać pożarom i ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla mówili uczniom Elektryka strażacy z KP PSP w Radomsku: aspirant Kacper Konopka oraz sekcyjny Krzysztof Gajda. Młodzież mogła przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomie pod okiem fachowców. Spotkanie zorganizowali pedagodzy szkolni.
Podczas uroczystej akademii społeczność ZSE-E uczciła 105.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież zaprezentowała swój talent recytatorsko – aktorski w widowisku słowno – muzycznym upamiętniającym burzliwe dzieje w historii naszego kraju i trudną drogę do wolności. Podczas inscenizacji uczniowie przedstawili główne wydarzenia z lat 1914-1918. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się uczeń Radosław Dąbrowski, który w stroju z epoki wyrecytował fragmenty jego wystąpień publicznych.
Akademię przygotowały polonistki: Małgorzata Piotrowska i Katarzyna Węgrzyńska.
To kolejna edycja tego artystycznego konkursu. Zachęcamy uczniów do wykonania ozdoby świątecznej związanej z Bożym Narodzeniem. Forma i technika pracy dowolne. Do pracy należy dołączyć kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz klasą.
Dekoracje świąteczne należy przynosić do gabinetu pedagogów szkolnych (I piętro) do 08.12.2023. Organizatorką konkursu jest nauczycielka religii Agnieszka Majewska.
w roku szkolnym 2022/2023