Ten kto był w Ulm wie - nie można nie nauczyć się tam jednego z najbardziej znanych niemieckich łamaczy językowych. Stażyści ZSE-E są tego najlepszym przykładem.
20 uczniów naszej szkoły wróciło z Niemiec, gdzie realizowali praktyki zawodowe w ramach programu ERASMUS+ , projekt „ Praktyki zagraniczne dla uczniów branży IT”. W centrum kształcenia praktycznego EST Tettnang doskonalili podstawy lutowania , nauczyli się lutować układy SMD i THT, poznali program do projektowania układów elektronicznych, czego efektem było samodzielne zaprojektowanie i wykonanie na płytce uniwersalnej układu pod syrenę policyjną. Absolutną nowością było zapoznanie się z działaniem kompletnej linii produkcyjnej i wykorzystaniem robotów w procesie technologicznym. Oprócz doskonalenia umiejętności typowo technicznych czas spędzony w nowym środowisku pracy dał możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji społecznych i językowych.
Czas wolny po zajęciach stażowych spędzany był nie mniej aktywnie. Mimo, że pogoda niecodziennie dopisywała, nie mogło zabraknąć spacerów nad Jeziorem Bodeńskim, podziwiania Alp i latających Zeppelinów, z których słynie Friedrichshafen. Nie lada gratką była możliwość obejrzenia treningu klubu siatkarskiego VfB Friedrichshafen oraz porozmawianie z jego zawodnikami.
Weekend uczniowie spędzili równie ambitnie, odwiedzając dwa miasta- Stuttgart będący rajem dla miłośników motoryzacji i uniwersytecki Ulm. Dużą atrakcją okazało się zwiedzanie Manufaktury Porsche w Stuttgarcie, w której zobaczyli najważniejsze modele tych samochodów, takie jak 356, 550, 911 czy 917, jak również egzemplarze skonstruowane typowo na potrzeby wyścigów, mogli też usiąść za kierownicą wybranych aut. W 9-piętrowym Muzeum Mercedesa podziwiali ponad 160 pojazdów oraz „zajrzeli pod maskę” poznając działanie silnika. Zwiedzili też Ulm, a w nim przechyloną wieżę więzienną, zabytkowy ratusz, dzielnicę rybacką nazywaną „Małą Wenecją” , a także kościół Ulmer Münster z najwyższą na świecie wieżą. Natomiast w niedzielę mieli okazję zobaczyć największy pod względem przepływu wodospad w Europie, Rheinfall w Szwajcarii oraz górujący nad nim Zamek Laufen.
A jak oceniają wyjazd sami uczestnicy? -Nauczyłem się integrować z ludźmi i lepiej lutować. Uważam, że człowiek jest odkrywcą wewnętrznym, który chce jak najwięcej się dowiedzieć, dlatego bardzo polecam tego typu wyjazdy, ale trzeba się do nich mentalnie przygotować, są dość długie - mówi Michał Skórka.
Opiekunami stażu byli Dorota Kałkusińska i Kamil Grudzień.
Marceli Księżnik - tegoroczny maturzysta z Zespołu Szkół Elektryczno -Elektronicznych w Radomsku zdobył indeks na uczelnię oraz tytuł laureata w XI edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Znalazł się w zaszczytnym 36-osobowym gronie najlepszych znawców mediów.
W dniu 17 marca 2025 r. został zorganizowany w naszej szkole Konkurs z wiedzy ogólnej o Irlandii i Św. Patryku dla chętnych uczniów. Konkurs odbywa się corocznie i cieszy się dużym zainteresowaniem. Najlepsze wyniki uzyskali:
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników! Celem konkursy było zachęcenie uczniów do poszerzenia wiedzy na temat kultury i zwyczajów panujących w jednym z krajów anglojęzycznych, jakim jest piękna Irlandia, zapoznanie się z życiem Św. Patryka - patrona Irlandii, a także umiejętność samodzielnego poszukiwania informacji na temat Irlandii. Dzień Św. Patryka obchodzony 17 marca to jedno z najważniejszych świąt w Irlandii. Upamiętnia on śmierć Patryka z Irlandii, misjonarza, który przyczynił się do chrystianizacji kraju. Huczne uroczystości odbywają się nie tylko w Irlandii, ale także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka liczna mniejszość irlandzka. Odbywają się wówczas liczne parady, króluje kolor zielony, nawet rzeki farbowane są na zielono. Dzień Św. Patryka jest dniem zakorzenionym we wspólnocie, człowieczeństwie, przyjaźni i społeczności Irlandczyków. Jak powiedział jeden z uczestników konkursu, Dominik Jabłecki z klasy 2B: "Uczestnictwo w tym konkursie dało mi możliwość nauczenia się i odkrycia więcej faktów na temat Irlandii i Św. Patryka. Sam dużo podróżuję, ale w Irlandii jeszcze nie byłem. A udział w tym konkursie sprawił, że na pewno kiedyś tam pojadę".
Organizatorkami konkursu były Panie uczące języka angielskiego: prof. Sylwia Śpiewak i prof. Emilia Leśniak
21 marca klasa 2f z wychowawcą panią Ewą Nowicką powitała wiosnę uczestnicząc w wielkim sprzątaniu rzeki Radomki. Organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Radomsku.
Udział w wydarzeniu był o alternatywą dla dnia wagarowicza oraz fajną lekcją ekologii. Młodzież miała okazję pokazać jak należy dbać o środowisko naturalne i poprawić wygląd najbliższej okolicy.
https://www.facebook.com/share/p/1F6bjZ4ieq/
https://radomszczanski.pl/aktualnosc-4149-czysta_radomka_ii_edycja_operacji.html
Trwają ostatnie przygotowania do stażu zagranicznego uczniów naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w kursie języka niemieckiego, w zajęciach kulturowych i pedagogicznych online i stacjonarnie w szkole. Za kilka dni spotkanie z całą grupą i opiekunami, a potem pakujemy walizki i ruszamy!
Staż realizowany jest w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
W dniu 14 marca 2025 r. odbyła się Łódzka gala XXVII Rankingu Perspektyw. Wydarzenie to miało na celu wyróżnienie najlepszych szkół średnich w województwie łódzkim.
Nasza szkoła otrzymała srebrną tarczę, zajmując zaszczytne 10 miejsce wśród techników województwa łódzkiego. Uzyskane wyróżnienie to efekt wspólnej pracy uczniów i nauczycieli. W imieniu naszej społeczności szkolnej dyplom odebrał wicedyrektor Jarosław Majstrowicz.
Odnośniki do stron:
https://www.kuratorium.lodz.pl/lodzka-gala-xxvii-rankingu-perspektyw/
https://2025.technika.perspektywy.pl/rankingi/ranking-lodzki
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024