Uczniowie z klas o profilu informatycznym ćwiczyli swoje umiejętności w Centrum Szkolenia Zawodowego WBS Training. Już pierwszego dnia po szkoleniu bhp i poznaniu zasad organizacji pracy, przystąpiono do realizacji programu przygotowanego przez team WBS.
Dwutygodniowe zajęcia obejmowały część teoretyczną i praktyczną z zakresu instalacji i wirtualizacji serwerowego systemu operacyjnego, administrowania tym systemem, implementacji lokalnych zasobów sieciowych na serwerze. Uczniowie ćwiczyli obsługę interpretera poleceń PowerShell, konfigurowali macierze RAID. Program stażu ugruntował umiejętności uczniów niezbędne do zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Ważnym i niemniej cennym doświadczeniem było radzenie sobie w zupełnie nowym, międzykulturowym środowisku zawodowym i używanie języka obcego nauczanego w szkole, ale tym razem w realnych sytuacjach, podczas wykonywania zadań stażowych. Uczniowie przyzwyczajeni od wielu lat do sposobu prowadzenia zajęć i przekazywania wiedzy w polskiej szkole mieli możliwość poznać inne, nowe dla nich metody i techniki szkoleniowe, tym bardziej, że trenerzy wywodzili się z rożnych środowisk kulturowych.
"Szybko przestawiliśmy się na nowy sposób prowadzenia zajęć i nawet go polubiliśmy. Prowadzący posiadał czytelne i zrozumiałe prezentacje oraz w przyswajalny sposób omawiał nowe terminy. W każdej chwili mogliśmy uzyskać indywidualną odpowiedź na napotkany problem. Przez dwa tygodnie w ośrodku szkoleniowym nauczyliśmy się sporo o serwerach i sieciach komputerowych, a także wykonaliśmy wiele przydatnych zadań praktycznych. Wyjazd pozytywnie wpłynął na nasz rozwój językowy i zawodowy”- podsumowują uczestnicy mobilności Kacper Zyzik i Wiktor Strychalski.
Wyjazd na staż nie może być rozumiany tylko czysto zawodowo. Dwutygodniowy pobyt w Niemczech dał okazję poznania tego kraju pod wieloma aspektami. Stolica Saksonii okazała się być pięknym miastem dającym różnorodne możliwości spędzania czasu.
Uczniowie poznali historię Drezna, jak się okazało powiązaną z historią naszego kraju przez postać elektora saskiego, króla Polski - Augusta II Mocnego. Monumentalne zabytki jak Opera Sempera, słynny barokowy Zwinger z Galerią Obrazów Starych Mistrzów, wyjątkowo ważny dla całego niemieckiego społeczeństwa Kościół Marii Panny (Frauenkirche), jak i urokliwe uliczki starego miasta były celem wielu popołudniowych spacerów.
Miejscem, w którym uczestnicy mogli spotkać młodych ludzi z wielu stron świata było Nowe Miasto (Neustadt), dzielnica kolorowych kamienic, artystycznych zakątków, kafejek i street artu.
Duże wrażenie wywarła na wszystkich wizyta w nowoczesnej fabryce Volkswagena, gdzie produkuje się tylko elektryczne modele. Podczas weekendowego pobytu w Berlinie uczniowie zostali zapoznani z wyjątkowymi losami tego miasta i jego mieszkańców.
Stażyści okazali się bacznymi obserwatorami, zauważyli wiele różnic w sposobie życia Niemców i Polaków, inne rozwiązania architektoniczne, logistyczne, inne upodobania kulinarne. Czy wszystko im się podobało?
„Po przyjechaniu do Drezna zaskoczyło nas to, jak zbudowane jest całe miasto. Jest tutaj bardzo wiele zabytkowych obiektów i miejsc, które są porozrzucane po całym mieście” – opowiada Daniel Gabryś. „Do tego mieszkańcy dużą wagę przykładają do praw i nie łamią prawie w ogóle przepisów. Dobrym przykładem są maseczki, które Niemcy noszą wszędzie oprócz otwartych przestrzeni. Mimo małej odległości, kuchnia jest bardzo odmienna od naszej. Tutaj prawie do każdego dania dodawany jest sos, a zupy nie są serwowane zbyt często. Do tego Niemcy lubią jeść dużo i tłusto” podsumowuje Piotr Dmoch.
Opiekunowie stażu Dorota Kałkusińska i Kamil Grudzień zgodnie wskazują na jeszcze jeden aspekt tej mobilności. Był to pierwszy wyjazd po ponadrocznym zdalnym nauczaniu. Oprócz nowych umiejętności i kompetencji, które uczniowie nabyli, mogli po prostu pobyć ze sobą, porozmawiać i pośmiać się , a tego potrzebowali najbardziej.
Krzysztof Bareła - uczeń Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku został laureatem ogólnopolskiego konkursu historycznego „Polska- Węgry - historia przyjaźni”. Znalazł się w gronie 50 najlepszych uczniów w Polsce.
I miejsce zdobyła reprezentacja naszej szkoły w Drużynowych Biegach Przełajowych chłopców, uzyskując prawo startu w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego, które miały miejsce w Bełchatowie. Tu drużyna Elektryka zajęła piąte miejsce. Szkołę godnie reprezentowali: Misztalski Kajetan, Broniszewski Oliwier, Kuliberda Wiktor, Michalski Mateusz, Struzik Julian, Trzeciak Damian.
Z kolei w zawodach lekkoatletycznych o Mistrzostwo Powiatu Radomszczańskiego w sztafetach męskich 4x100 m i 4x400 m również zespół naszej szkoły wywalczył I miejsce awansując do zawodów wojewódzkich. Start w Mistrzostwach Województwa w Kutnie okazał się bardzo udany. Sztafeta 4x400m w składzie: Struzik Julian, Damian Trzeciak, Dobrowolski Piotr, Michalski Mateusz zajęła III miejsce. Gratulujemy!
Opiekunem zwycięskich drużyn był nauczyciel wychowania fizycznego - Jacek Stelmaszczyk.
Ten kto był w Ulm wie - nie można nie nauczyć się tam jednego z najbardziej znanych niemieckich łamaczy językowych. Stażyści ZSE-E są tego najlepszym przykładem.
Tegoroczną odsłonę Dnia Ziemi zdominował temat paliw syntetycznych. Jednak prawdziwą gratką okazała się możliwość przejażdżki elektrycznym rowerem i samochodem.
Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Zrodziło się ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. W Elektryku corocznie organizowanych jest wiele akcji i inicjatyw proekologicznych, które mają na celu pokazanie całej społeczności jak ważna jest troska o środowisko. Tegoroczna edycja obchodów ziemi została zorganizowana przez uczniów i dla uczniów. Tematem, który został poruszony podczas rozmowy rówieśniczej były paliwa syntetyczne, które stanowią zrównoważoną i neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych.
Pomysłodawcą spotkania i tematu dla rówieśników był uczeń kl. Ia Konrad Skiba. Pomagały mu uczennice z klasy 3af: Alicja Szydziak i Karolina Radziejewska. Uczniowie rozmawiali o wadach i zaletach e-paliw oraz czy e-paliwa będą alternatywą dla samochodów elektrycznych?
Spotkaniu towarzyszyła prezentacja roweru elektrycznego. Okazuje się, że jazda na rowerze elektrycznym prowadzi do podobnej aktywności fizycznej jak na tradycyjnym rowerze. Oprócz e-roweru młodzież mogła usiąść za kierownicą elektrycznego samochodu.
Dziękujemy firmie "Ludzie i Rowery" za możliwość jazdy na rowerze oraz Panu Jarkowi Bardzie oraz uczniowi Krystianowi Rummelowi za udostępnienie samochodów elektrycznych. Koordynatorami spotkania byli nauczyciele: Joanna Kurzelewska, Ewa Merder, Cezary Krawczyk.
43. Radomszczańska Drużyna Harcerek „Płomienie” wraz z Fundacją „Foto POZYTYW” organizuje konkurs fotograficzny dla szkół podstawowych (klas IV-VIII) i szkół ponadpodstawowych pt. „Już za parę dni, za dni parę…”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie na max. 2 fotografiach jak uczniowie będą spędzać wakacje.
Zachęcamy do aktywności na świeżym powietrzu, dbania o samorozwój i rozwijania swoich pasji.
Regulamin, karta zgłoszeniowa oraz plakat znajdują się na naszym fanepage’u na facebooku.
Regulamin konkursu fotograficznego
Zapraszamy naszych uczniów do udziału w wyzwaniu KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ, który jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Na każdy miesiąc przygotowaliśmy dla Was zestaw wyzwań czytelniczych motywujących do codziennego czytania przez minimum 7 minut.
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Na najbardziej aktywnych czekają ciekawe nagrody książkowe, które będą rozdawane na koniec roku. Oto lista zadań na miesiąc luty, który nazywany jest miesiącem zakochanych.
Zapraszamy Was do biblioteki i wspólnej zabawy.
w roku szkolnym 2022/2023