Uczniowie z klas o profilu informatycznym ćwiczyli swoje umiejętności w Centrum Szkolenia Zawodowego WBS Training. Już pierwszego dnia po szkoleniu bhp i poznaniu zasad organizacji pracy, przystąpiono do realizacji programu przygotowanego przez team WBS.
Dwutygodniowe zajęcia obejmowały część teoretyczną i praktyczną z zakresu instalacji i wirtualizacji serwerowego systemu operacyjnego, administrowania tym systemem, implementacji lokalnych zasobów sieciowych na serwerze. Uczniowie ćwiczyli obsługę interpretera poleceń PowerShell, konfigurowali macierze RAID. Program stażu ugruntował umiejętności uczniów niezbędne do zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Ważnym i niemniej cennym doświadczeniem było radzenie sobie w zupełnie nowym, międzykulturowym środowisku zawodowym i używanie języka obcego nauczanego w szkole, ale tym razem w realnych sytuacjach, podczas wykonywania zadań stażowych. Uczniowie przyzwyczajeni od wielu lat do sposobu prowadzenia zajęć i przekazywania wiedzy w polskiej szkole mieli możliwość poznać inne, nowe dla nich metody i techniki szkoleniowe, tym bardziej, że trenerzy wywodzili się z rożnych środowisk kulturowych.
"Szybko przestawiliśmy się na nowy sposób prowadzenia zajęć i nawet go polubiliśmy. Prowadzący posiadał czytelne i zrozumiałe prezentacje oraz w przyswajalny sposób omawiał nowe terminy. W każdej chwili mogliśmy uzyskać indywidualną odpowiedź na napotkany problem. Przez dwa tygodnie w ośrodku szkoleniowym nauczyliśmy się sporo o serwerach i sieciach komputerowych, a także wykonaliśmy wiele przydatnych zadań praktycznych. Wyjazd pozytywnie wpłynął na nasz rozwój językowy i zawodowy”- podsumowują uczestnicy mobilności Kacper Zyzik i Wiktor Strychalski.
Wyjazd na staż nie może być rozumiany tylko czysto zawodowo. Dwutygodniowy pobyt w Niemczech dał okazję poznania tego kraju pod wieloma aspektami. Stolica Saksonii okazała się być pięknym miastem dającym różnorodne możliwości spędzania czasu.
Uczniowie poznali historię Drezna, jak się okazało powiązaną z historią naszego kraju przez postać elektora saskiego, króla Polski - Augusta II Mocnego. Monumentalne zabytki jak Opera Sempera, słynny barokowy Zwinger z Galerią Obrazów Starych Mistrzów, wyjątkowo ważny dla całego niemieckiego społeczeństwa Kościół Marii Panny (Frauenkirche), jak i urokliwe uliczki starego miasta były celem wielu popołudniowych spacerów.
Miejscem, w którym uczestnicy mogli spotkać młodych ludzi z wielu stron świata było Nowe Miasto (Neustadt), dzielnica kolorowych kamienic, artystycznych zakątków, kafejek i street artu.
Duże wrażenie wywarła na wszystkich wizyta w nowoczesnej fabryce Volkswagena, gdzie produkuje się tylko elektryczne modele. Podczas weekendowego pobytu w Berlinie uczniowie zostali zapoznani z wyjątkowymi losami tego miasta i jego mieszkańców.
Stażyści okazali się bacznymi obserwatorami, zauważyli wiele różnic w sposobie życia Niemców i Polaków, inne rozwiązania architektoniczne, logistyczne, inne upodobania kulinarne. Czy wszystko im się podobało?
„Po przyjechaniu do Drezna zaskoczyło nas to, jak zbudowane jest całe miasto. Jest tutaj bardzo wiele zabytkowych obiektów i miejsc, które są porozrzucane po całym mieście” – opowiada Daniel Gabryś. „Do tego mieszkańcy dużą wagę przykładają do praw i nie łamią prawie w ogóle przepisów. Dobrym przykładem są maseczki, które Niemcy noszą wszędzie oprócz otwartych przestrzeni. Mimo małej odległości, kuchnia jest bardzo odmienna od naszej. Tutaj prawie do każdego dania dodawany jest sos, a zupy nie są serwowane zbyt często. Do tego Niemcy lubią jeść dużo i tłusto” podsumowuje Piotr Dmoch.
Opiekunowie stażu Dorota Kałkusińska i Kamil Grudzień zgodnie wskazują na jeszcze jeden aspekt tej mobilności. Był to pierwszy wyjazd po ponadrocznym zdalnym nauczaniu. Oprócz nowych umiejętności i kompetencji, które uczniowie nabyli, mogli po prostu pobyć ze sobą, porozmawiać i pośmiać się , a tego potrzebowali najbardziej.
Uczniowie Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku oraz EST Tettnang zakończyli drugą część polsko-niemieckiego projektu wymiany młodzieży pod nazwą „Tech-Factory”. Tym razem była to rewizyta uczniów z Niemiec w Polsce, podczas której młodzież wspólnie realizowała projekty techniczne, poznawała kulturę obu krajów, ale przede wszystkim nawiązywała nowe znajomości i budowała wzajemne relacje.
Rozpoczynamy rekrutację do projektu „Program rozwoju Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku” nr FELD.09.02-IZ.00-0020/25 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027”.
W projekcie weźmie udział 120 uczniów uczących się w zawodzie: technik informatyk, technik programista, technik elektryk, technik elektronik, technik reklamy.
Paweł Gonera z klasy 2b został laureatem Konkursu Literackiego zorganizowanego w ramach XXV Radomszczańskich Dni Rodziny. Zdobył I miejsce za pracę pt. „Tam, gdzie zaczyna się moje serce”.
„Bóg pragnie rodziny, która jest domem i szkołą miłości” – to hasło przewodnie tegorocznych jubileuszowych Dni Rodziny w Radomsku. Uroczystościom, jak co roku, towarzyszył konkurs literacki zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, którego tematyka ściśle związana była z domem i rodziną. - Ta nagroda jest dla mnie dużym wyróżnieniem, szczerze, to w ogóle się jej nie spodziewałem. Temat, który podjąłem był o rodzinie i relacji w niej. W ostatnim czasie sporo przeżyłem i to dało mi inspirację do opowiedzenia mojej historii – komentuje laureat. Opiekunką ucznia jest nauczycielka Aneta Jędrzejczyk.
Kolejny projekt z dofinansowaniem z funduszy unijnych został zatwierdzony do realizacji przez Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Projekt pod nazwą „Program rozwoju Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku”.
Projekt o numerze FELD.09.02-IZ.00-0020/25 jest realizowany w ramach działania FELD.09.02 – Społeczeństwo w transformacji, Program: Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, Priorytet: FELD.09. - Fundusze Europejskie dla łódzkiego w transformacji.
Wartość projektu: 2 098 863,13 zł w tym dofinansowanie - 1 784 033,66 zł ze środków UE
Wkrótce rekrutacja do projektu
W dniach 13–22 kwietnia 2026 roku uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku uczestniczyli w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską EST Tettnang w Niemczech. Projekt odbywał się pod hasłem „Tech-Factory” i koncentrował się na rozwijaniu kompetencji technicznych w obszarach elektroniki oraz informatyki.
Głównym założeniem programu była realizacja wspólnych projektów technicznych, zgodnych z profilem obu szkół oraz zainteresowaniami uczniów. Praca odbywała się w międzynarodowych zespołach, co sprzyjało nie tylko zdobywaniu wiedzy praktycznej, ale również rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i współpracy międzykulturowej.
W ramach pierwszego projektu uczniowie rozpoczęli prace nad stworzeniem przewodnika cyfrowego. Zbierali materiały, analizowali możliwe rozwiązania technologiczne oraz wybierali odpowiednie narzędzia do realizacji zadania. Projekt ten będzie kontynuowany podczas rewizyty w Polsce w maju.

Konkursy Wiedzy Technicznej odbywają się w naszej szkole już po raz siódmy. Tym razem w nowej, uproszczonej formie. Zapraszamy Was podczas Dni otwartych Elektryka 29 kwietnia 2026 roku do sprawdzenia się w testach wiedzy:
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tomaszowie Mazowieckim informuje o planowanych terminach szkoleń podstawowych w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW) w 2026 roku. Szkolenia odbędą się w wyznaczonych centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych, w formie turnusów 27-dniowych oraz 12-dniowych.
Terminy szkolenia podstawowego (27 dni)
Turnusy 27-dniowe:
Terminy szkolenia skróconego (12 dni)
Dla absolwentów szkół ponadpodstawowych realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego, edukację w dziedzinie obronności, uczniów OPW oraz uczestników programów edukacyjnych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej:
9 czerwca – 20 czerwca – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.
Zgłoszenia i dodatkowe informacje
Osoby zainteresowane rozpoczęciem służby zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na naszej stronie internetowej oraz do złożenia wniosku poprzez portal:
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
w roku szkolnym 2025/2026