Szkoła znacznie różna od naszej
Codziennie po śniadaniu wszyscy udawali się autobusem do sąsiedniej miejscowości – Tettnang, gdzie mieści się Elektronikschule, czyli miejsce, w którym uczniowie odbywali swój staż. Jest to nowoczesna, świetnie wyposażona szkoła, ze specjalnie zbudowanymi salami i warsztatami do nauczania praktycznego elektryków i elektroników.
Uczniowie podzieleni na dwie grupy rozpoczęli zadania projektowe z robotyki i lutowania. Do końca tygodnia realizowali zajęcia praktyczne, które nie pozwalały się nudzić. Każdy przeszedł dogłębny kurs z budowy robota, jego działania, a także dedykowanej aplikacji, która pozwalała nim sterować za pomocą przycisków lub wcześniej stworzonych programów. To wszystko pozwoliło uczniom na sam koniec zrobić własne maszyny, które wzięły udział w turnieju robotów, będącym zwieńczeniem ich dotychczasowych prac. Nutka rywalizacji oraz sprawdzenia swoich konstrukcji i zdolności pilotażu pozwoliła się rozerwać i zapewniła dodatkowe wrażenia.
Tymczasem druga grupa rozpoczęła zajęcia z lutowania, gdzie na specjalnych płytkach każdy mógł przetestować swoje umiejętności. Odbyły się też zajęcia wprowadzające, gdzie uczniowie poznali techniki lutowania oraz typowe błędy, których w kolejnych etapach stażu powinni unikać.
Weekend pod znakiem podróży
Grupa swojego czasu nie spędzała jedynie na nauce zawodu. Znalazło się też sporo czasu na wyjazdy i inne aktywności. W pierwszy dzień weekendu wszyscy wybrali się do Stuttgartu, który jest kolebką motoryzacji. Nic zatem dziwnego, że uczniowie Elektryka zwiedzili muzeum Porsche oraz Mercedesa. Oba obiekty dawały szansę na żywo zobaczyć kultowe auta marek, a także najnowsze modele oraz koncepty. Dodatkowe przeżycia zapewniały interaktywne eksponaty, dzięki którym każdy mógł samemu sprawdzić akceleracje aut, a także wsiąść za kierownicę Porsche i poczuć luksus tej marki na własnej skórze.
Jeśli ktoś nie czuł się dobrze w zamkniętych pomieszczeniach, to swoją utopię znalazł w niedzielnej wyprawie do Szwajcarii. Młodzież wraz z nauczycielami odwiedziła wtedy Rheinfall, czyli największy pod względem przepływu wodospad Europy. Nad wodospadem góruje zamek Laufen, który również był punktem wycieczki. Te niesamowite i malownicze miejsca były świetną scenerią do zdjęć, a także zapierających dech w piersiach filmów.
Kolejne ciekawe przeżycia
W kolejnym tygodniu grupy się zamieniły ze swoimi zadaniami. Wszyscy zatem finalnie zrealizowali to samo, więc nikt nie był nic stratny. Drugi tydzień stażu oznaczał jednak też nowe zadania i przeżycia, o co zadbali nauczyciele z Elektronikschule. Przeprowadzili oni dodatkowe zajęcia z cyberbezpieczeństwa i hakowania oraz profesjonalną sesję zdjęciową.
Czas pożegnań
Ostatni dzień w Elektronikschule upłynął na zakończeniu zadań projektowych, podsumowaniu projektu i wręczaniu każdemu z dwudziestu czterech uczniów certyfikatów ukończenia praktyk. Są one niezwykle cenne na rynku pracy i znacznie ułatwią każdemu znalezienie dobrej posady po szkole. Po oficjalnym zakończeniu przyszedł czas na drogę powrotną, która tym razem była lekko dłuższa, ale minęła każdemu znacznie szybciej.
Co daje program Erasmus+?
Program Erasmus+ przede wszystkim daje szansę poznać inne sposoby nauczania, inną kulturę, język i obyczaje. Uczniowie przez dwa tygodnie przebywają w nowym środowisku, które jest znacznie inne od tego, z jakim spotykają się na co dzień. Pozwala to im poszerzyć ich zdolności językowe, a także spojrzeć na wiele tematów z kompletnie innej perspektywy. Z pewnością ten wyjazd będzie dla każdego unikatowym przeżyciem, wnoszącym sporo do przyszłej kariery zawodowej.
Marceli Księżnik - tegoroczny maturzysta z Zespołu Szkół Elektryczno -Elektronicznych w Radomsku zdobył indeks na uczelnię oraz tytuł laureata w XI edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Znalazł się w zaszczytnym 36-osobowym gronie najlepszych znawców mediów.
W dniu 17 marca 2025 r. został zorganizowany w naszej szkole Konkurs z wiedzy ogólnej o Irlandii i Św. Patryku dla chętnych uczniów. Konkurs odbywa się corocznie i cieszy się dużym zainteresowaniem. Najlepsze wyniki uzyskali:
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników! Celem konkursy było zachęcenie uczniów do poszerzenia wiedzy na temat kultury i zwyczajów panujących w jednym z krajów anglojęzycznych, jakim jest piękna Irlandia, zapoznanie się z życiem Św. Patryka - patrona Irlandii, a także umiejętność samodzielnego poszukiwania informacji na temat Irlandii. Dzień Św. Patryka obchodzony 17 marca to jedno z najważniejszych świąt w Irlandii. Upamiętnia on śmierć Patryka z Irlandii, misjonarza, który przyczynił się do chrystianizacji kraju. Huczne uroczystości odbywają się nie tylko w Irlandii, ale także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka liczna mniejszość irlandzka. Odbywają się wówczas liczne parady, króluje kolor zielony, nawet rzeki farbowane są na zielono. Dzień Św. Patryka jest dniem zakorzenionym we wspólnocie, człowieczeństwie, przyjaźni i społeczności Irlandczyków. Jak powiedział jeden z uczestników konkursu, Dominik Jabłecki z klasy 2B: "Uczestnictwo w tym konkursie dało mi możliwość nauczenia się i odkrycia więcej faktów na temat Irlandii i Św. Patryka. Sam dużo podróżuję, ale w Irlandii jeszcze nie byłem. A udział w tym konkursie sprawił, że na pewno kiedyś tam pojadę".
Organizatorkami konkursu były Panie uczące języka angielskiego: prof. Sylwia Śpiewak i prof. Emilia Leśniak
21 marca klasa 2f z wychowawcą panią Ewą Nowicką powitała wiosnę uczestnicząc w wielkim sprzątaniu rzeki Radomki. Organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Radomsku.
Udział w wydarzeniu był o alternatywą dla dnia wagarowicza oraz fajną lekcją ekologii. Młodzież miała okazję pokazać jak należy dbać o środowisko naturalne i poprawić wygląd najbliższej okolicy.
https://www.facebook.com/share/p/1F6bjZ4ieq/
https://radomszczanski.pl/aktualnosc-4149-czysta_radomka_ii_edycja_operacji.html
Trwają ostatnie przygotowania do stażu zagranicznego uczniów naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w kursie języka niemieckiego, w zajęciach kulturowych i pedagogicznych online i stacjonarnie w szkole. Za kilka dni spotkanie z całą grupą i opiekunami, a potem pakujemy walizki i ruszamy!
Staż realizowany jest w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
W dniu 14 marca 2025 r. odbyła się Łódzka gala XXVII Rankingu Perspektyw. Wydarzenie to miało na celu wyróżnienie najlepszych szkół średnich w województwie łódzkim.
Nasza szkoła otrzymała srebrną tarczę, zajmując zaszczytne 10 miejsce wśród techników województwa łódzkiego. Uzyskane wyróżnienie to efekt wspólnej pracy uczniów i nauczycieli. W imieniu naszej społeczności szkolnej dyplom odebrał wicedyrektor Jarosław Majstrowicz.
Odnośniki do stron:
https://www.kuratorium.lodz.pl/lodzka-gala-xxvii-rankingu-perspektyw/
https://2025.technika.perspektywy.pl/rankingi/ranking-lodzki
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego, o której mowa w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Projekt realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic klas trzecich, którzy w roku szkolnym 2024/2025 kształcą się na kierunkach: technik informatyk i technik elektronik.
W czasie stażu zapewniamy: transport, nocleg, wyżywienie, kieszonkowe, interesujący program spędzania czasu wolnego, ubezpieczenie oraz przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne przed wyjazdem.
!!! Weź udział, przełam bariery i obawy. Zdobądź doświadczenie zawodowe !!! Pobierz formularz zgłoszeniowy i klauzulę informacyjną ze strony szkoły, zakładka PROJEKTY/FUNDUSZE EUROPEJSKIE wydrukuj, wypełnij czytelnie i przekaż do biura projektu (zaplecze sali 201) do 16 grudnia UDZIAŁ W PROJEKCIE CAŁKOWICIE BEZPŁATNY Termin praktyk zawodowych: 31.03.2025 – 12.04.2025 r.Harmonogram rekrutacji:
w roku szkolnym 2023/2024