DSC06361Szósta już edycja Święta Języka Polskiego odbyła się w Zespole Szkół Elektryczno - Elektronicznych w Radomsku. Podczas uroczystego podsumowania projektu wyłoniono zwycięzców konkursów ortograficznego i literackiego.

            Realizacja tego projektu edukacyjnego rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym 2018 roku, obchodzonym jako Rok Niepodległej. Dlatego temat patriotyzmu zdominował podjęte działania. Młodzież uczestniczyła w wycieczce programowej do Łodzi, podczas której zwiedziła Muzeum Niepodległości, wysłuchała wykładu na temat wielkiego patrioty Józefa Piłsudskiego, a także poznała od kuchni pracę dziennikarzy telewizyjnych w TVP Łódź. W harmonogram projektu na stałe wpisało się już dyktando dla uczniów i pracowników szkoły, które ma wyłonić Mistrzów Ortografii. - Dyktando utrzymane było w nurcie niepodległości. Starałam się przedstawić w nim drogę Polski do odzyskania niepodległości. Przyznaję, było naszpikowane trudnościami. Uważam jednak, iż bez względu na to, jak poszło, najważniejsze jest uczczenie niezmiernie ważnego wydarzenia w historii naszego kraju – zauważa Renata Krupa, polonistka i autorka dyktanda.

Mistrzem Ortografii wśród uczniów w tym roku został Piotr Błasiak, a wśród nauczycieli: Anna Kanafa - nauczycielka matematyki i Jarosław Majstrowicz, wicedyrektor ZSE-E, którzy ex aequo zajęli I miejsce.

Wśród uczniów Elektryka został też przeprowadzony konkurs literacki pod hasłem „Patriotyzm 2.0” na najlepszą, najpełniejszą, współczesną definicję patriotyzmu. Tu laureatką została Julia Walada.

W tym roku gościem specjalnym był dr Tomasz Nowak, historyk z Muzeum Regionalnego w Radomsku, który wygłosił młodzieży wykład dotyczący niepodległości w Radomsku.

Nagrody w konkursach ufundowało Starostwo Powiatowe w Radomsku oraz Rada Rodziców z ZSE-E.

Projekt zrealizowały polonistki Renata Krupa i Aneta Jędrzejczyk.