DSC 0340Pierwszoklasiści z Gidel uczyli się jak bezpiecznie poruszać się w sieci podczas specjalnych warsztatów zorganizowanych w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku.

Już na stałe w harmonogram przedsięwzięć edukacyjnych Elektryka wpisały się nietypowe lekcje informatyki organizowane dla najmłodszych w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. To ogólnoświatowa inicjatywa zapoczątkowana w 2004 roku przez Komisję Europejską mająca na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Tym razem Elektryk odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gidlach pod opieką nauczycielek Olgi Dziegieć i Agnieszki Kurzydlak. Nie była to łatwa lekcja – tak małe skrzaty nie rozumieją w pełni zagrożeń i pojęć związanych z Internetem. Dlatego uczniowie klasy 2k - technik informatyk wraz z nauczycielką informatyki Agnieszką Orłowską zaoferowali młodszym kolegom bajkę terapeutyczną, konkursy, różne działania aktywizujące i konkurs na najlepszy rysunek. Wszystko odbywało się w przyjaznej atmosferze – dzieci miały okazję opowiedzieć o tym, jak korzystają z Internetu, jakich informacji poszukują oraz w jaki sposób. Pierwszoklasiści poznali kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa – jak same stwierdziły, najważniejsza z nich to informować o wszystkich problemach dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli. To może zrobić nawet taki niewielki człowiek, zaś my dorośli – powinniśmy zgłaszać takie problemy instytucjom takim, jak np. punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. czy telefon zaufania dla rodziców i nauczycieli 800 100 100.