Prawo przyjacielem młodzieży
Jak postępować w sądzie, jak się bronić i jak przebiega rozprawa mogli dowiedzieć się uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno - Elektronicznych w Radomsku. Co to cyberprzemoc i jakie niesie ze sobą konsekwencje? - wszystkie wątpliwości młodzieży rozwiał radca prawny mecenas Andrzej Dramiński, który przeprowadził w szkole cykl spotkań. 
Prawnik uświadomił młodzieży, że prawo, które z pozoru wydaje się być potrzebne tylko urzędnikom, pomaga również młodym ludziom. Jego znajomość jest niezbędna w walce z cyberprzemocą, która w dzisiejszych czasach stała się poważnym problemem. A co to jest cyberprzemoc? - Najprościej ujmując to stosowanie przemocy poprzez nękanie, straszenie, prześladowanie za pomocą Internetu, SMS czy innych środków elektronicznych - tłumaczy prelegent. - Agresja w Internecie bierze się przede wszystkim stąd, że to właśnie w nim jest możliwość ukrycia swoich danych osobowych. Niestety ludzie są próżni i zaczęli to niezwykle pożyteczne źródło informacji i komunikacji traktować jako możliwość odegrania się, "dokopania komuś", "zniszczenia kogoś” – mówi mecenas Andrzej Dramiński


Jak podkreślał prawnik, dziś nikt w Internecie nie jest anonimowy. W dzisiejszych czasach łatwo można dotrzeć do adresu IP i komputera z którego komentarz został wysłany. Za obraźliwe komentarze, śledzenie czy prześladowanie kogoś, włamanie się na czyjeś konto grozi kara ograniczenia wolności, odpowiedzialność cywilna oraz kara grzywny.
Co powinna zrobić osoba, która czuje się nękana? 
-Natychmiast zawiadomić rodziców, psychologa szkolnego, pedagoga - odpowiada mecenas Dramiński. - Może dlatego hejt tak się rozpowszechnia, bo nie reagujemy wystarczająco szybko i skutecznie. Nie może być zgody na takie zachowania. Warto też zadzwonić pod numer alarmowy 112 czy telefon zaufania. W skrajnych wypadkach zgłosić to do prokuratury - dodaje.
Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania, ponieważ otrzymali bardzo praktyczne porady prawne. - Moim zdaniem takie spotkania są bardzo wartościowe i bardzo "na czasie". Są potrzebne, ponieważ zaproszeni goście przekazują nam wiedzę, której nam, uczniom, w tej dziedzinie zdecydowanie brakuje - komentuje Magdalena Szczerbińska, uczennica Elektryka.
Wiktoria Całus