10Każdemu z nas niektóre zapachy silnie kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Większość dorosłych, wracając myślą do świąt swojego dzieciństwa, wspomina zapach jodły, sosny czy świerku. Polska tradycja bowiem nakazywała, by w domu stanęło świeżo ścięte drzewko. Inne zapachy, kojarzące się nam ze świętami, to aromat suszonych owoców, cynamonu czy pierników.

1

Są elementem kultury narodu i niezaprzeczalną skarbnicą wiedzy. Wyrażają obyczaje międzyludzkie oraz społeczne. Przydatne w życiu codziennym, z reguły nakazują, zakazują, pouczają i przestrzegają. Szerzą się drogą przekazu ustnego i przez całe wieki nie tracą na swej aktualności.

O czym mowa? Oczywiście o przysłowiach.

„Przysłowia mądrością narodu” to hasło zorganizowanego w dniu 30.11.2018 r. Szkolnego Konkursu Czytelniczego, którego celem było nie tylko sprawdzenie wiedzy uczestników, ale i zwrócenie uwagi na obecność przysłów w naszym życiu.

Do konkursu przystąpili uczniowie klas pierwszych, i jak to zwykle bywa, wygrali najlepsi.

W rezultacie zmagań I miejsce zajął Arkadiusz Łoś z kl. I k,

II miejsce Maciej Bartoszewski z kl. I k,

a na III miejscu uplasował się Daniel Gabryś z kl. I b.

Zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

3WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO ,, GRA O TRON’’

W dniu 20.11.2018  rozstrzygnięto  konkurs czytelniczy  ph. ,, Gra o tron’’

I miejsce – Daniel Gabryś , kl. I B

II miejsce – Krzysztof Wieczorek, kl. I A

III miejsce – Kacper Kluczny , kl. III K

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy.