Drezno było dla wielu wybitnych Polaków, jak dla Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, miejscem ich codzienności a także tworzenia ponadczasowych dzieł. Po powstaniu listopadowym, miasto to stało się ostoją dla polskich emigrantów. To w nim powstały znakomicie znane nam utwory, jak „Stara Baśń”, czy poprzedniczka „Quo Vadis”.

Warto wspomnieć, że w Dreźnie urodził się i żył August II Mocny, czyli pierwszy władca Polski z dynastii Wettynów w latach 1697-1706 i 1709-1733. Został pochowany w katedrze wawelskiej, a jego serce spoczęło w Kościele Dworskim w Dreźnie. Lata jego panowania były burzliwe ze względu na chęć związania Polski z innymi państwami, co niekiedy kończyło się sporami ze szlachtą.

Tropami tych i innych polskich śladów w Dreźnie podążało 40 uczniów naszej szkoły.

Podczas pobytu w stolicy Saksonii młodzież zwiedziła Pałac Zwinger, Galerię Obrazów Starych Mistrzów, Kościół Frauenkirche, Hofkirche, Operę Sempera, Tarasy Bruehla.